Geçici iskemik atak ile acil servise gelen hastaların geriye yönelik taranarak ortalama trombosit hacminin bu hastalarda etkinliği
Backward Crawling of Patients of Emergency Services Having Transient Ischemic Attack and the Effect of Mean Platelet Volume on These Patients
  1. Tez No: 625874
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKALP ATAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Geçici İskemik Atak İle Acil Servise Gelen Hastaların Geriye Yönelik Taranarak Ortalama Trombosit Hacminin Bu Hastalarda Etkinliği Arka Plan Geçici iskemik atak (GİA) gelişen hastalar iskemik serebrovasküler olay (SVO) ve koroner arter hastalığı (KAH) için yüksek riske sahip olduklarından bu hastaların erken tanınması ve tedavilerinin acil olarak başlanması hayati öneme sahiptir. Biz çalışmamızda acil servise GİA kliniği ile başvuran hastaların MPV değerleri ile GİA arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Metod Çalışmamız retrospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 01.01.2011 ile 30.06.2012 tarihleri arasında acil servise GİA kliniğiyle başvuran hastalar ve kontrol grubu olarak da aynı tarih aralığında benzer yaş ve cinsiyet dağılımında sağlıklı bireyler alınmıştır. GİA tanısı konulan hastaların Yaş, Cinsiyet ve MPV değerleri incelenmiştir. Tarama hastane bilgi işlem sistemi PROBEL üzerinden gerçekleştirilmiştir. Esas olarak GİA ile MPV arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 402 bireyin 201'i hasta 201'i ise kontrol grubu olarak belirlendi. 201 hastanın 114'ü (%56.7) erkek 87'si (%43.2) bayan idi.
Özet (Çeviri)
Backward Crawling of Patients of Emergency Services Having Transient Ischemic Attack and the Effect of Mean Platelet Volume on These Patients Background The early recognition and the immediate start of the treatment of the patients having Transient ischemic attack (TIA) is vitally important since they have high risk of ischemic cerebrovascular accident (CVA) and coronary artery disease (CAD). Our purpose on this thesis is to analyze the interaction or the relationship between the MPV and TIA values of the patients who apply the emergency services with TIA clinical. Methodology Our study in this thesis is Retrospective. For the test group we use the patients who apply our emergency service with TIA clinical between 2011, 01, the 1st and 2012, 06, the 30th. For the control group we use the healty people with similar age and gender of the same time interval. We analyze the age, gender and the MPV values of the patients who have TIA diagnosis. The crawling is done using the PROBEL which is the Information Technolugy Department of our hospital. Mainly, the relationship or the interaction between the TIA and MPV is analyzed. Findings The total number of the individuals used in this study is 402. The test and control group equally share these individuals (201 individuals forms the control group, and the remaining are the test group.). In the test group 114 individuals are the men (56.7 %) and the remaining 87 are women (43.2%).