Dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyon ile bazı gıda örneklerinde glifosatın spektrofotometrik tayini
Spectrometric determinations of glyphosate in the some food samples wi̇th di̇spersif liquid-liquid mi̇croekstraction
  1. Tez No: 625875
  2. Yazar: EMİNE ÇETİN ATACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Glifosat (N-(fosfonometil) glisin) uzun ve geniş yapraklı yabani otların kontrolü için dünyada kullanılan en önemli herbisitlerden biridir. Dünya çapında kullanımı son yıllarda artmıştır. Bu tez çalışmasında, çeşitli bakliyatlarda eser düzeyde bulunan ve glifosat olarak da bilinen N-(fosfonometil) glisin herbisitin, geliştirilen dispersif sıvı sıvı mikroekstraksiyon yöntemiyle spektrofotometrik olarak tayini gerçekleştirilmiştir. Model çözelti ortamında geliştirilen yöntem için dispersif çözücü türü, ekstraksiyon çözücü türü, enjekte edilen dispersiyon sıvısı hacmi ve örnek hacmi gibi analitik parametrelerin eser glifosatın geri kazanma verimleri üzerine (%R) etkisi incelendi. Çalışma için gerekli olan bütün parametrelere bakılarak bu analitik değişkenler optimize edilmiştir. Deneysel olarak belirlenen optimum şartlarda ilk olarak yöntemin kesinliği çalışılmış ve Glifosat için bağıl standart sapma değeri %3,2 olarak bulunmuştur. Bunun ardındankalibrasyon eğrisinin doğrusallığıçalışılmış ve korelasyon katsayısı 0,9999 olarak bulunmuştur. Duyarlılık irdelendiğinde gözlenebilme sınırı değeri 0.2 mg Lˉ¹ olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntem çeşitli bakliyat örneklerine (mısır, pirinç, bulgur, kırmızı mercimek, nohut, fasülye) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glyphosate (N-(phosphonomethyl) glycine) is one of the herbicide widely used for control of herbs have long and wide shelf. In last years, using of this herbicide increased in the world. In this study, dispersive liquid liquid microextraction and spectrophotometric determination of N-(phosphonomethyl) glycine as known glyphosate and contained in various legumes samples with trace level was achieved. The effect of some analytical parameters such as type of dispersive liquid, type of apolar liquid, volume of dispersion liquid and volume of sample on the recovery efficiency of trace glyphosate were investigated. All parameters needed for study were investigated and these analytical changes were optimized. The precision of the method was achieved in optimum conditions experimental stated. The correlation coefficient of the calibration curve was found as 0,9999. The relative standard deviation value was calculated as 3,2%. The limit of detection value is 0,2 mg L-1. The developed method was applied to various legumes (corn, rice, cracked wheat, red lentil, chickpea, bean ) samples.