Örgüt iklimi
Organizational climate
- Tez No: 62588
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
163 ÖZET Belli bir amacı gerçekleştirmek üzere bir araya gelen insanlar örgütü oluştururlar. Her örgütün kendisini diğer örgütlerden ayıran belli bir örgüt iklimi vardır. Örgüt iklimi iş görenlerin algılamasına dayanır ve onların örgütsel davranışları üzerinde etkili olur. Örgüt iklimi ile ilgili olarak yapılan bu araştırma iki bölüme ayrılır. Birinci bölümde örgüt ve örgüt ikliminin tanımı, önderlik, güdüleme, örgüt kültürü, örgüt iklimi çeşitleri ve örgüt iklimi boyutları incelenmiştir. Birinci bölümdeki örgüt iklimi başlığı altında bireysel algılama, psikolojik iklim, iş doyumu ve iklim uyuşmazlığı gibi kavramlar üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde alan araştırması yer almaktadır. Sekiz örgüt iklimi boyutu ile ilgili olarak hazırlanan sorular Sivas İl ve Sivas Belediyesindeki işgörenlere sorulmuştur. İkinci bölümde işgörenlerin cevaplan değerlendirilmekte ve bunların örgüt iklimi üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. İkinci bölümün sonunda işgörenlerin yanıtlarının genel değerlendirilmesi yapılmaktadır. Sonuç bölümünde ise sorulara verilen yanıtlara bağlı olarak Sivas İl ve Sivas Belediyesindeki örgüt iklimleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY The people who want to reach a certain purpose are called an organization. Every organization has an organizational climate which differentiates it from others. The organizational climate depends on an individual perception and effects over the worker's organizational behaviors. This research which is related to the organizational climate is divided into two parts. First part contains the description of the organization, the organizational climate, leadership, motivation, the organizational culture and the different kinds and the dimensions of the organizational climate. In the first part,“individual perception”,“psychological climate”,“job satisfaction”and“climate discrepancy”have been searched in order to describe the subject of the organizational climate. The second part of this research consists of field study in two organizations. (Sivas city and Sivas municipality organizations) The questions related to the eight dimensions of the organizational climate (to reach to the organizational goal, participation to decisions, leadership, motivation, communication, conflict, control and working conditions of the organizations) are asked to the workers of two organizations. The answers about these dimensions are tested and the organizational climates of these organizations are searched comparatively. IEZI