Bipolar bozukluk hastalarında serum IL-4, 15d- PGJ2, PPARγ düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of serum IL-4, 15d- PGJ2, PPARγ, ppar gamma levels in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 625955
  2. Yazar: GAMZE ERZİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TATLIDİL YAYLACI, DOÇ. DR. MAKBULE ÇİĞDEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Literatürde, bipolar bozukluğun gelişimi ile ilgili pek çok hipotez vardır. Bipolar bozukluğun gelişiminde rol alabilecek hipotezlerden biri inflamatuar süreçlerdir. Bu çalışma, bipolar bozukluğun gelişiminde inflamatuar süreçlerin rol oynadığı hipotezine dayanarak dizayn edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, bipolar bozukluğun etiyolojisinin anlamaya yönelik, bipolar bozukluk remisyon ve mani dönemi hastalarında serum anti- inflamatuar prostaglandin 15d-PGJ2 ve nükleer reseptörü PPARγ ile IL-4 düzeylerinin değerlendirmektir. Method: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine mani ve remisyon döneminde başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı konmuş 95 hasta ve 44 sağlıklı gönüllü çalışmaya dâhil edildi. Her iki grupta da serum IL- 4, 15d-PGJ2, PPARγ düzeyleri ölçüldü. Hasta grubu için demografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği dolduruldu. Bulgular: Çalışmamızda mani dönemindeki bipolar bozukluk hastalarında, sağlıklı kontrollere göre ve remisyon dönemindeki hastalara göre 15d-PGJ2 ve PPARγ düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşük bulundu. Sonuç: Sigara kullanımı, yaş ve cinsiyet açısından üç grup arasında fark olmamasına rağmen, mani dönemindeki bipolar bozukluk hastaları ile sağlıklı kontroller ve remisyon dönemindeki hastalar arasında anti-inflamatuar prostaglandin seviyelerinde farklılık bulunmaktadır. Bu durum ile 15d- PGJ2 ve PPARγ düzeylerinin manide trait marker olmak için iyi birer aday olduğu söylenebilir. Gelecekteki çalışmalar ile uzunlamasına elde edilen verilerle hastaların birinci derece yakınlarını ve risk altındaki popülasyonu incelemek, inflamasyonun hastalık sürecinde ve hastalığın etiyolojisinde nasıl bir etkisi olduğunu anlamak açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many hypotheses in the literature about the development of bipolar disorder. Inflammatory processes might have a role in the development of bipolar disorder is one of those hypotheses. This study was designed to be based on the hypothesis that inflammatory processes have a role in the development of bipolar disorder. The aim of this study was to evaluate serum anti-inflammatory prostaglandin 15d-PGJ2 and its nuclear receptor PPARγ and IL-4 levels in patients with bipolar disorder remission and mania in order to understand the etiology of bipolar disorder. Method: 95 patients who were diagnosed with bipolar disorder according to DSM-V diagnostic criteria and applied to Ankara Numune Training and Research Hospital Psychiatry Clinic during their mania and remission periods and 44 healthy controls were included in the study. Serum IL-4, 15d-PGJ2, PPARγ levels were measured in both groups. Demographic data form, Hamilton Depression Rating Scale and Young Mania Rating Scale were filled in for the patient group. Result: In our study, 15d-PGJ2 and PPARγ levels were found to be statistically significantly lower in patients with bipolar disorder in mania than in healthy controls and patients in remission. Conclusion: Although there is no difference between the three groups in terms of smoking, age and gender, there is a difference in anti-inflammatory prostaglandin levels in bipolar patients with mania compared to healthy controls and patients in remission. Thus, it can be said that 15d- PGJ2 and PPARγ levels are good candidates for being a trait marker in mania. With the data obtained longitudinally in future studies, it will be useful to examine the first-degree relatives of the patients and the population at risk, to understand how inflammation has an impact on the course and the etiology of the disease.