Bipolar bozukluk hastalarında serum nöroserpin, tPA, IL-6 ve BDNF düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum neuroserpin, tPA, IL-6 and bdnf levels in patients with bipolar disorder
- Tez No: 639831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KARADAĞ, UZMAN GAMZE ERZİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Bipolar bozukluk kronik seyirli, iş gücü kaybına neden olan bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Son yıllarda yapılan çalışmalar hastalık etiyolojisini aydınlatmak üzerinedir. Özellikle fibrinolitik sistemin duygudurum düzenlenmesinde rolü olması nedeniyle inflamatuar sistem ve fibrinolitik sistemin bipolar bozukluk patofizyolojisindeki rolü araştırılmaktadır. Amaç: Bipolar bozukluğun patofizyolojisinde, inflamatuar hipotezi destekleyen birçok veri bulunmaktadır. Bu çalısmada, inflamatuar süreç hipotezine dayanarak, bipolar bozukluğun etiyolojisinin aydınlatılmasına yönelik, bipolar bozukluk hastalarında serum Nöroserpin, tPA, IL-6 ve BDNF düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine başvuran DSM-V ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı konulan ötimik dönemdeki 80 hasta ve 80 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalık dönemlerinden hangisinde olduğunun anlaşılması için Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği; hekim tarafından uygulandı. Bipolar Bozuklukta İşlevsellik Ölçeği ve Morisky Tedavi Uyum Ölçeği; katılımcılar tarafından dolduruldu. Son 6 aydır mani, depresyon veya hipomani belirtileri göstermeyen HAM-D skoru 7'nin ve YMRS skoru 4'ün altında olan bireyler çalışmaya alındı. Her iki grupta Nöroserpin, tPA, IL-6 ve BDNF serum düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, bipolar grubunda NSP ve tPA düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük saptandı. BDNF düzeyine bakıldığında kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı olmasa da daha yüksek ölçüldü. Bipolar gruba antipsikotik ilaç kullanan ve kullanmayan olarak bakıldığında serum NSP, tPA, IL-6 ve BDNF düzeyleri açısından iki grup arasında fark olmadığı saptandı. 1 Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda iki grup arasında tPA ve NSP seviyeleri arasında fark saptanırken, BDNF seviyesi arasında iki grup arasında fark saptanmamıştır. Bu sonuca göre tPA ve NSP BPB'nin ötimik dönemi için olası bir biyobelirteç olabilecekken, daha çok hastalığın aktif döneminde düzeyleri değişen IL- 6'nın ve BDNF'nin düzeylerinde iki grup arasında fark olmamasının sebebi hasta grubunun ötimik dönemde olması olabilir. Bulgular BDNF'nin, bozukluğun epizodu ile değişen bir state marker olabileceğini düşündürse de bu konuda yorum yapabilmek için uzun süreli izlemli, aynı hasta grubunun farklı epizotlarındaki ölçümleri karşılaştıran çalışmalara ihtiyaç vardır. Çalışmamızda yaş değişkeni ile NSP, tPA ve BDNF düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptadık. Yeni bir bulgu olan bu durumun nedeni, uzun hastalık süresi ve BPB'de inflamasyonun öncülük ettiği nörodejenerasyon sürecinin bir sonucu olabilir. Fibrinolitik sistem ile bipolar bozukluk arasındaki ilişkiyi incelediğimiz çalışmamız ile literatüre katkı sağladığımızı düşünmekteyiz. BPB ile fibrinolotik sitem ilişkisinini aydınlatmak için, ilaç etkisinin dışlanabildiği, bipolar bozukluğun mani ve depresyon dönemlerini de içeren uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bipolar disorder is a psychiatric disorder with a chronic course that causes loss of workforce. In recent years, many studies have been carried out to enlighten the etiology of the disease. Because of the known role of fibrinolytic system in mood regulation, the effect of the inflammatory system and the fibrinolytic system in the pathophysiology of bipolar disorder is still under investigation. Aim: There are many data supporting the inflammatory hypothesis in the pathophysiology of bipolar disorder. In this study, it was aimed to evaluate serum Neuroserpine, tPA, IL-6 and BDNF levels in patients with bipolar disorder, based on the inflammatory process hypothesis, in order to elucidate the etiology of bipolar disorder. Methods: In the study, 80 patients who were diagnosed with bipolar disorder according to DSM-V criteria and admitted to Ankara Dışkapı Training and Research Hospital Psychiatry Clinic in the euthymic period and 80 healthy controls were 1 included. Young Mania Rating Scale, Hamilton Depression Rating Scale, and Brief Psychiatric Rating Scale were applied by the physician to understand which episodes were present. The Functioning Scale in Bipolar Disorder and Morisky Treatment Compliance Scale were completed by the participants. Individuals with a HAM-D score of less than 7 and a YMRS score of less than 4 who did not show symptoms of mania, depression or hypomania for the last 6 months were included in the study. In both groups, serum levels of Neuroserpine, tPA, IL-6 and BDNF were measured. Results: When compared with the control group, the NSP and tPA levels were found to be statistically significantly lower in the bipolar group. The BDNF level was higher in the control group, although it is not statistically significant. When the bipolar group was divided into antipsychotic drug users and non-users, it was found that there was no difference between the two groups in terms of serum NSP, tPA, IL-6 and BDNF levels. Discussion and Conclusion: In our study, while there was a difference between the tPA and NSP levels between the two groups, there was no difference between the two groups in terms of BDNF levels. According to this result, while tPA and NSP may be a possible biomarker for the euthymic period of bipolar disorder, the reason for the lack of difference between the two groups in the levels of IL-6 and BDNF, whose levels are changing in the active period of the disease, may be that the patient group is in the euthymic period. Although we think that BDNF may be a state marker that changes with the episode of the disorder, there is a need for studies with long-term follow-up comparing measurements in different episodes of the same patient group in order to comment on this issue. In our study, we found a significant negative correlation between the age variable and NSP, tPA and BDNF levels. The reason for this new finding may be the long illness duration and the neurodegeneration process led by inflammation in bipolar disorder. We think that we contribute to the literature with our study examining the relationship between the fibrinolytic system and bipolar disorder. To elucidate the relationship between BPD and the fibrinolysis system, longitudinal studies are needed in which the drug effect can be ignored, including the manic and depression periods of bipolar disorder.