Kırsal kesimde eğitim gören öğrencilerin spor ve müzik faaliyetlerinin yalnızlık tutum düzeylerine etkisi
Activities in the countryside of sports and music activities impact of students on attitude levels of loneliness
- Tez No: 625970
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Erzurum iline bağlı Çat ilçesinde ortaokul düzeyinde öğrenim görmekte olan öğrencilere yaptırılan spor ve müzik faaliyetlerinin yalnızlık tutum düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi. Yöntem: Araştırma evreni 2019–2020 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili, Çat ilçesi Soğukpınar Ortaokulu, Cumhuriyet YİBO ve Çat YİBO'da öğrenim gören öğrencilerdir. Örneklemi ise 96 kız, 72 erkek, toplam 168 öğrenci oluşturmaktadır. Demografik bilgileri öğrenci ve danışman tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, öğrencilerin yalnızlık düzeyleri için Demir (1989) tarafından geliştirilen“Yalnızlık Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. İstatiksel analizler için SPSS 22.00 paket programı kullanılarak tanımlayıcı analiz yöntemi kullanılmıştır. İki bağımsız değişken ile yalnızlık tutumları arasındaki farklılaşmayı belirlemek için Bağımsız-Tek Örnek T Test ve ikiden fazla farklı değişken ile yalnızlık arasındaki farklılaşmayı belirlemek için Tek-Yön One Way (tukey) testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out to examine the effects of sports and music education on loneliness attitude levels of students who are studying at secondary school level in Çat District of Erzurum province. Method: In the 2019-2020 teaching-learning year, students studying at Soğukpınar Secondary School, Cumhuriyet YIBO and Çat Yibo in the Çat District of Erzurum province formed the study content. The sample of the study consisted of 168 students, 96 of whom were girls and 72 of whom were boys. To determine demographic information, the“Personal Information Form”prepared by the student and advisor, and the“loneliness attitude scale”developed by Demir (1989) were used to determine the students ' levels of loneliness. The statistical package program SPSS 22.00 was used to evaluate the data and perform statistical tests. Descriptive analysis method was used in the analysis of the data. The Independent-single sample t Test was used to determine the differentiation between two different independent variables and loneliness attitudes. The one-way one Way (tukey) test was conducted to determine the differentiation between more than two different variables and loneliness.