Cerrahi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların ağrıları ve etkileyen faktörler
The pain of patients treated in surgical intensive care unit and the affecting factors
- Tez No: 626007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma cerrahi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların ağrıları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırmanın evrenini Kayseri Şehir Hastanesi cerrahi yoğun bakım üniteleri ve anestezi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalar, örneklemi ise Mayıs-Eylül 2019 tarihleri arasında ameliyattan en az 24 saat sonra servise geçecek olan, bilinci açık, ameliyat olan, herhangi bir psikiyatrik engeli bulunmayan, araştırmaya katılmaya gönüllü 247 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”ve“Gözden Geçirilmiş Amerikan Ağrı Derneği Hasta Sonuçları Anketi '(APS-POQ-R-TR)”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzdelik hesaplamaları, cronbach alpha güvenirlik katsayı ve pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 63,22±16,84 yıl olduğu, %56,3'ünün erkek, %83'ünün kronik hastalığı olduğu, %32,8'inin sindirim sistemi ameliyatı olduğu ve %92,7'sinin IV girişimi olduğu, %89,1'inin mobilize olduğu, transfer öncesi 24 saatlik ortalama ağrı skoru ortalamasının 1,99±0,65 olduğu bulunmuştur. Hastaların ilk 24 saat içinde hissedilen en az ağrı puan ortalamasının 3,17±2,34 ve ilk 24 saatte yaşanılan en kötü ağrı puan ortalamasının 7,02±2,32 olduğu, ilk 24 saat içinde ağrının ne kadar giderildiği saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastaların yaşı, cinsiyeti, kronik hastalık varlığı, IV girişim varlığı ve mobilizasyon varlığı ile ölçek alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to identify the pain of patients treated in surgical intensive care unit and the affecting factors. The population of this descriptive and cross-sectional study consisted of patients hospitalized in the surgery intensive care units and anesthesia intensive care units of Kayseri City Hospital. The sample of the study consisted of 247 patients to be referred to ward after minimum 24 hours after the operation between May-September 2019. The patients who underwent a surgery had no psychiatric disabilities and they participated in the study voluntarily. The data were collected using“Patient Identification Form”and“Revised American Pain Society Patient Outcome Questionnaire (APS-POQ-R-TR)”. Evaluation of the data collected was carried out by number, percentage calculations, Cronbach Alpha reliability coefficient and Pearson Correlation Test. The mean age of the participants in the study was 63.22±16.84 in which 56.3% of the participants were male, 83% had chronic diseases, 32.8% had gastrointestinal surgery and 92.7% had IV attempt, 89.1% were mobilized and the average pain score before being referred to ward was 1.99 ± 0.65. The mean pain score in the first 24 hours was 3.17 ± 2.34 low and 7.02 ± 2.32 high. Pain relief extend in the first 24 hours of the patients were determined. There was no statistically significant correlation between age, sex, presence of chronic disease, presence of IV attempt and mobilization, and the subscales (p> 0.05). There was statistically significant difference between pain severity, the effect of pain on the perception of physical activity-sleep-care and the effect of pain on emotions subscale scores according to the type of surgery of the patients.