Endüstri meslek liselerindeki atölye ve meslek dersleri öğretmenlerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of technical teachers in the vocational high schools
- Tez No: 62602
- Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
122 ÖZET Endüstri meslek liselerinde görev yapan atölye ve meslek dersleri öğretmenlerinin sahip olmaları gereken yeterliliklere ne ölçüde sahip olduklarının belirlenmesi probleminden hareketle, bu araştırmanın amacı; endüstri meslek liselerinde görev yapan atölye ve meslek dersleri öğretmenlerinin değerlendirmesini yapmaktır. Araştırma literatür tarama modeli ve anket tekniği kullanılarak yapılmıştır. Atölye ve meslek dersleri öğretmenlerinin sahip olması gerektiği 65 yeterlilik; ilgili literatür ve öğretmen değerlendirme araçları incelenerek araştırmacı tarafından belirlenmiş ve bu yeterliliklere göre anket formu geliştirilmiştir. Araştırmada evren olarak Ankara İli, örneklem olarak ise Abidanpaşa.Yenimahalle, iskitler, Dikmen ve Gazi Endüstri Meslek Liselerinde görevli Metal İşleri, Tesviye, Motor, Elektronik, Bilgisayar, Motor ve Mobilya Dekorasyon bölümlerinde görevli 200 atölye ve meslek dersleri öğretmeni ile bu okullarda görev yapan Müdür, Müdür Yardımcısı ve Bölüm Şeflerinden oluşan 45 yönetici seçilmiştir. Ankete öğretmen ve yöneticilerin verdikleri cevapların frekansı ( f ) ve yüzdeleri ( % ) alınarak aritmetik ortalamaları ( X ) bulunmuştur.Öğretmen ve yöneticilerin değerlendirmeleri arasında manidar bir fark olup olmadığını belirlemek için t testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularında öğretmenlerin belirlenen 65 yeterlilik konusunda eksiklikleri bulunduğu belirlenmiş ve bu eksikliklerin giderilmesi için hizmet öncesi ve hizmet sırası yetiştirilmelerinin gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
123 ABSTRACT The purpose of this study is that technical teachers.who work for vocational high schools as to determine with the action of how much they need to get their proficiency and to evaluate them. This study has been done by using the model of scanning literature, and technique of questionnaire. 65 proficiency which technical teachers need to own has been determined by examining related literature and the tool of evaluating of teacher by investigator and according to this proficiency, questionnaire leaflet has been developed. Ankara city as the field of research, and 200 technical teachers who work for Metal Working, Machine Shop, Automotive, Electronics, Computer Science and Furniture Making and Decoration Departments and 45 administrators who work as school director, deputy director and department chief in Abidinpaşa, Yenimahalle, iskitler, Dikmen and Gazi Vocational High Schools as illustration have been chosen in this study. The arithmetic average ( X ) has been found by taking of answers frequency ( f ) which have been given by teachers and administrators to the questionnaire and their percentage (% ). The lack of proficiency has been found according to the 65 proficiency in which has been determined from the teachers in the diagnoses of this study and it has concluded that they need pre-service and in-service training to abolish their lack of proficiency. DOKÜMANTASYON ÜBMCföJ