3308 sayılı yasa kapsamında işletmelerde yapılan meslek eğitimi uygulamalarının değerlendirilmesi (Endüstri meslek lisesi örneği)
Evaluation of vocational education in undertakings done under the law no 3308
- Tez No: 62603
- Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu araştırmada, endüstri meslek lisesi öğrencilerinin 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu'na göre işletmelerde yaptığı eğitim değerlendirilmiştir. Araştırma, belgesel tarama ve betimsel nitelikte bir çalışmadır. Birinci aşamada literatür taraması yapılarak, konuyla ilgili veriler elde edilmiş ve işletmelerde meslek eğitiminin kapsam ve içeriği belirlenmiştir. Daha sonra var olan durumu belirlemek ve nasıl olması gerektiğini ortaya koyabilmek için, üç ayrı anket ile iki ayrı gözlem-görüşme formu oluşturulmuştur. Geliştirilen anketler, 1995-1996 öğretim yılında Ankara'da bulunan üç endüstri meslek lisesindeki Tesviye Bölümü son sınıfında okuyan 92 öğrenciye, 44 koordinatör öğretmene ve 59 usta öğreticiye uygulanmıştır. Gözlem- görüşme formları kullanılarak da okulların öğrenci gönderdiği 48 ayrı işletme incelenmiş ve söz konusu okuldaki idarecilerle görüşülmüştür. Bulgular, sayı (f), yüzde(%) ve ortalama (X) değerlerine göre sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, araştırma kapsamındaki okullarda okuyan son sınıf öğrencilerinin tamamı işletmede eğitim görmekte, kendilerine ücret ve sigorta olanağı sağlanmaktadır. Okul ve işletme tarafindan bu uygulamanın benimsendiği, faydalı bulunduğu ve başarılı olması için çaba gösterildiği; uygulamanın eğitim ortamını çeşitlendirerek zenginleştirdiği tespit edilmiştir. İşletmelerde meslek eğitimi uygulamalarındaki bu olumlu görünümün yanı sıra, kuramsal açıdan düşünülen esaslara tamamıyla uygun sonuçlar alınamadığı ve bazı sorunların bulunduğu saptanmıştır. Bu sorunların bir bölümünün küçük önlemlerle, diğer bölümünün de daha kapsamlı çalışmalarla giderilebileceği ve sistemin etkinlik ve veriminin artırılabileceği sonucuna varılmıştır. 120
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been carried out as a thesis which presents the results of a conducted to evaluate the training by companies according to the Apprenticeship and Vocational Training Act, Law Number 3308 for industrial vocational high school students. The research is a descriptive and documentary type. study. At first stage, the data about study have been obtained and the content of company trainig has been determined by literateur research then, three different questionnaire forms and two observation- meeting forms have been developed to determine the present statemant to bring up the neccessary conditions for how it could be. In 1995 -1996 school year, these developed questionnaires were applied on 92 third year students who study at Metal Working department of three industrial vocational high schools and their 44 school teachers and also 59 company trainers. By observation meeting-forms 48 companies which give the company training were determined and interwieves were made with the administrators of these schools. The finding results were interpreted and shown according to frequency (f), percentage (%) and average (x) values. According to the finding results of study, all of third year students of researched schools were taking company training, the insurence the salary were obtained for them. It has been determined that this company training was assumed and trained for success by companies and this application got also rich the educational field by variety. Besides this positive appereance of company training application, it was determined that there were some problems and according to law statements,the suitable results couldn't have been taken as it was desired. As the result of this study we have shown that some parts of these problems could be removed by small preventive studies and other parts could be also removed by extensive studies. By these ways the activity of system and productivity could be increased. 121