Gelişimsel bozukluğu olan çocuklarda organ motilitesinin beslenme, motor fonksiyon ve bilişsel fonksiyon üzerine etkisinin saptanması
Determination of the effect of organ motivity on nutrition, motor function and cognitive function in children with developmental disorders
- Tez No: 626186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pediatrik Rehabilitasyon fizyoterapistler için daima temel bir çalışma alanı olmuştur. Fizyoterapistlerin son yıllarda tamamlayıcı tip ve biyomedikal alanında da gelişme göstermeleri ile pediatrik rehabilitasyon alanında kullanılan yöntemler değişmiş ve gelişmiştir. Elektro Gastro Grafi Sinyalleri çoğunlukla gastro entroloji alanında kullanılmaktadır. Pediatrik Rehabilitasyon gerektiren çocukların birçoğu çoklu gastro intestinal problemlerden yakınmaktadırlar. Osteopati gibi tamamlayıcı metotların içinde visseral osteopati gibi gastro intestinal mobilizasyonları içeren yöntemler bulunmaktadır ancak gastro intestinal sistemin motilitesini elle hissetmek sübjektif bir metotdur. Çalışmamızda nörogelişimsel bozukluğu olan çocukların gastro intestinal motilitesi ile zihinsel durum, beslenme durumu e fiziksel durumları arasındaki bağlantıyı saptamayı amaçladık. Bu çalışma, bir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine devam eden 41 çocuk üzerinde Yapıldı. Çalışamaya katılan çocukların yaş ortalamaları 7,87±2,09 yıl ,kilo ortalamaları 25,41±9,17 kg , boy ortalamaları 120,85±14,11 cm , BMI ortalamaları 16,60±4,87 dir. Organ Motilitesi BIOPAC marka vucüt sinyal ölçüm cihazı ile alındı ve sinyal işlemleme metodu ile MATLAB programında analiz edildi. Kaba motor fonksiyon ölçümü, besin tüketim kaydı ve antropometrik veriler alındı. Zihinsel durum ölçümü için rehberlik araştırma merkezi verileri alındı. Beslenme düzeylerinde egg puan ortalamarı arasında anlamlı bir farklılık görülmemektedir (p>0,05). Beslenme düzeylerindeki farklılıaşmada egg nin etkisi görülmemektedir. Zihinsel düzeylerinde egg ortalamaları arasında alamlı bir farklılık yoktur (p>0,05).Zihinsel düzeylerindeki farklılaşmada EGG nin etkisi görülmemektedir. Kaba motor becerisinde kısıtlama olmadan yürüyen 21 (yüzde 51,22) çocuğun minimum EGG ölçümü 2,25 mV maksimum EGG ölçümü 3,46 mV , egg ortalamaları 2,85±0,38 mV' tir. Kaba motor becerisinde kısıtlama ile yürüyen 14 (yüzde 34,15) çocuğun minimum EGG ölçümü 2,51 mV maksimum EGG ölçümü 3,62 mV EGG ortalamaları 3,04±0,35 mV tür. Kaba motor beceresinde le itilen tekerlekli sandalye ile taşınan 6 (yüzde 14,63) çocuğun minimum EGG ölçümü 2,17 mV maksimum EGG ölçümü 3 mV, EGG ortalamaları 2,52±0,29 mV' dir.
Özet (Çeviri)
Pediatric Rehabilitation has always been a fundamental field of study for physiotherapists. As physiotherapists have improved in the field of complementary and biomedical in recent years, the methods used in pediatric rehabilitation have changed and improved. Electro Gastrography Signals are mostly used in the field of gastro entrology. Many children who require pediatric rehabilitation complain of multiple gastrointestinal problems. Complementary methods such as osteopathy include methods involving gastrointestinal mobilizations such as visceral osteopathy, but it is a subjective method to feel the motility of the gastrointestinal tract by hand. In this study, we aimed to determine the relationship between gastrointestinal motility and mental status, nutritional status and physical status of children with neurodevelopmental disorder. This study was conducted on 41 children attending a Special Education and Rehabilitation Center. The mean age of the children participated in the study was 7.87 ± 2.09 years, the mean weight was 25.41 ± 9.17 kg , the mean height was 120.85 ± 14.11 cm , and the mean BMI was 16.60 ± 4.87. Organ Motility was taken with BIOPAC brand body signal measuring device and analyzed with MATLAB program by signal processing method. Rough motor function measurement, food consumption record and anthropometric data were obtained. Guidance research center data for mental status measurement were obtained. There was no significant difference between the mean egg score in nutrition levels (p> 0.05). There is no effect of EGG on the differences in nutritional levels. There is no significant difference between cognition levels between EGG averages (p> 0.05). There is no effect of egg on the differentiation of cognition levels. 21 (51.22 percent) of the children who were walking without any restriction on gross motor skills had a minimum EGG measurement of 2.25 mV and a maximum EGG measurement of 3.46 mV and an average of 2.85 ± 0.38 mv EGG. The minimum EGG measurements of 14 children (34.15 percent) walking with restriction in gross motor skills were 2.51 and maximumEGG measurements were 3.62 mV and the average EGG was 3.04 ± 0.35 mV. 6 (14.63 percent) children were carried by wheelchair with coarse motor skills. The minimum EGG measurements were 2.17 mV and the maximum EGG measurements were 3 mV, the average of the EGG was 2.52 ± 0.29 mV .