Lojistik sektöründe büyük veri kullanımı: Mersin ili örneği
Big data in logistics: Mersin province
- Tez No: 626228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanayi devriminin gerçekleşmesiyle üretilen buhar makinaları ve yapılan bilimsel araştırmalar 2000'li yıllarda teknolojik gelişmelerin hızla artmasına yol açmıştır. Bu bağlamda günümüzde teknolojinin hemen hemen her alanda hayatımıza etki ettiği bilinmektedir. Yerelde ve küresel anlamda faaliyet gösteren işletmeler, teknolojiyi en iyi kullanabilen işletmelerin rekabet avantajı yakalayabildiği bilinciyle, imkânları dâhilinde teknolojik yatırımlar yapmaktadırlar. Bu anlamda her geçen gün yeni teknolojik gelişmeler beraberinde yeni kavramlar ortaya çıkartmaktadır. Bu kavramlardan en güncel olanı ve teknolojik anlamda en iddialı olanı ''Büyük Veri'' kavramıdır. Büyük veri, çeşitli alanlarda verilerin analiz edilmesi ve depolanması hususunda kolaylık sağlayan, günümüzde ki en önemli teknolojik gelişmelerinden biri haline gelmiştir. Büyük veri kavramsal olarak çok güncel olup, işletmeler, kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla bilginin hacmi, çeşitliliği, hızı ve değerinin anlaşılmasını, gelişmesini ve etkilerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın uygulama aşamasında büyük veri teknolojilerine yatırım yapan lojistik şirketleriyle yapılan görüşmelerde; sektörün küresel anlamda ilerlemesi için zorunlu bir yatırım haline dönüşen büyük veri yatırımlarının gerek devlet tarafından gerekse bu sektörde öncü olan lojistik işletmeleri tarafından desteklenmesi gerektiğine dair görüşler tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, büyük veri kavramını ve bileşenlerini tanımlayarak, lojistik sektöründeki uygulamalarını ve yönetimini açıklamaktır. Bu çalışmada ayrıca büyük verinin çeşitli alanlarda da kullanılabilirliğine dair örneklere yer verilerek günümüzde büyük verinin önemine açıklık getirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada olası büyük veri uygulamalarının gelecekteki kullanım alanlarının gelişmesine ve mevcut kullanım alanlarının daha da geliştirilmesine dair bazı öneriler sunulmuş, ülkemizde ve dünyada lojistik sektöründe büyük veri kullanımının ne derecede önemli olduğu ve lojistik sektörü için büyük veri kullanımının büyük bir fırsat olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The steam engines and scientific researches produced by the realization of the industrial revolution led to a rapid increase in technological developments in the 2000s. In this context, it is known that technology affects our lives in almost every field. Companies operating in local and global sense make technological investments within the capabilities of being aware of the fact that the enterprises that make best use of technology can gain competitive advantage. In this sense, every day new technological developments bring out new concepts. The most up-to-date and technologically ambitious one is the concept of ''Big Data''. Big data has become one of the most important technological advances today, providing convenience in analyzing and storing data in various fields. Big data is conceptually very up-to-date and used to describe the understanding, development and impact of the volume, diversity, speed and value of information through businesses, institutions and organizations. During the implementation phase of this study, during interviews with logistics companies investing in big data technologies; It has been determined that the big data investments, which have become a compulsory investment for the global progress of the sector, should be supported both by the state and by the logistics companies that are leading in this sector. The aim of this study is to define the concept of big data and its components and to explain its applications and management in the logistics sector. In this study, the importance of big data is clarified by giving examples about the usability of big data in various fields. In conclusion, in this study, some suggestions have been made for the development of future usages of potential big data applications and further development of existing usages.