Birim konut fiyatlarını etkileyen makroekonomik faktörlerin analizi
Analysis of macroeconomic factors affecting unit housing prices
- Tez No: 626227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bireylerin barınma ihtiyaçlarına cevap veren ve onların güven ve huzur içinde dış etkenlerden korunmalarına da yardımcı olan konut, ekonomik anlamda da önemli bir konumdadır. Diğer sektörlerle iç içe bir yapıya sahip olan ve yoğun bir iş gücü gerektiren konut sektörünün ulusal ekonomide rolü büyüktür. Farklı birçok özelliğe sahip olan ve tüketim amacının yanında yatırım amacıyla da talep edilen konut, heterojen bir maldır ve sahip olduğu bu birçok özellikler konutun fiyatını belirlemede önemli bir rol oynar. Çalışmamızda konut talebi ve konut arzını etkileyen makroekonomik faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra da kentleşme süreçlerine tarihsel açıdan değinilmiş ve Türkiye ile Avrupa için bu sürecin nasıl ilerlediğinden bahsedilmiştir. Diğer mallara göre maliyeti daha yüksek olmasından dolayı konutun satın alınabilmesi için finansal anlamda yöntemler nelerdir açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak çalışmamızda konutun talebinin ve arzının belirlenmesinde önemli bir yere sahip olan konut fiyatlarını etkileyen makroekonomik faktörler belirlenmiş olup, değişkenlere ait 2010-2018 dönemi aylık veriler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan alınmıştır. Konut fiyatları ile değişkenlerin analizi Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model olan ARDL sınır testi yaklaşımı ile analiz edilmiş, değişkenler arasında uzun dönem ilişkinin varlığı test edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The housing, which responds to the accomodation needs of individuals and helps them to be protected from external influences in confidence and peace, is crucial for economics as well. The housing sector, which has a structure intertwined with other sectors and requires intensive labor, has a great role in the national economy. The housing, which has many different properties and is demanded for investment purposes as well as consumption purpose, is a heterogeneous property and its properties play an important role in determining the price of the house. In this study, the factors affecting housing demand and housing supply have been tried to be determined. Then the urbanization process are addressed from a historical perspective, how is it mentioned that this process proceeds to Turkey and Europe. It is mentioned that individuals do not see housing only for consumption and can be preferred for investment purposes in time. Since the cost is higher than other goods, it is tried to explain the financial methods for the purchase of the house. Finally, in our study, macroeconomic factors affecting housing prices, which have an important role in determining both housing demand and supply, were identified. 2010-2018 monthly data on the variables are taken from the Central Bank of Turkey. The analysis of our house prices and variables was analyzed by the ARDL boundary test approach, which is a Delay Distributed Autoregressive Model. The existence of long-term relationship between the variables was tried to be tested.