Farklı final irrigasyon protokollerinin kalsiyum silikat içerikli kök kanal dolgu materyallerinin kök kanalına bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Effect of different final irrigation protocols on push-out bond strength of calcium silicate based cements
- Tez No: 626241
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ŞAKLAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı; kalsiyum silikat içerikli biyoseramik kök kanal dolgu patları olan Endosequence BC Sealer ve Well Root ST'nin, farklı final irrigasyonu uygulanmış kök kanallarında bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Çalışmada 104 adet insan üst santral kesici dişleri kullanıldı. Kök boylarını standardize etmek amacıyla, dişlerin koronal kısımları kök boyları apeksten itibaren 13 mm olacak şekilde uzaklaştırıldı. Kök kanalları, ProTaper Universal Ni-Ti döner eğe sistemi kullanılarak şekillendirildi. Daha sonra kök kanalları, kullanılacak farklı final irrigasyon protokollerine göre her grupta 26 diş olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrıldı, bu gruplar da kullanılacak kök kanal patına göre kendi içinde her birinde 13 diş olacak şekilde 2 alt gruba ayrıldı. Grup 1: %5,25 NaOCl +%17 EDTA +%5,25 NaOCl, BC Sealer; Grup 2: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + %5,25 NaOCl, Well Root ST; Grup 3: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + Distile su, BC Sealer; Grup 4: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + Distile su, Well Root ST; Grup 5: %2 CHX + %17 EDTA + %2 CHX, BC Sealer; Grup 6: %2 CHX + %17 EDTA + %2 CHX, Well Root ST; Grup 7: %2 CHX + %17 EDTA +Distile su, BC Sealer; Grup 8: %2 CHX + %17 EDTA +Distile su, Well Root ST. Kök kanallarının final irrigasyon işlemi tamamlandıktan sonra, örnekler BC Sealer ve Well Root ST kök kanal dolgu patları ve güta-perka kullanılarak tek kon tekniğiyle dolduruldu. Dişler 37˚C'de %100 nemli ortamda 1 hafta bekletildi. Daha sonra her örnekten apikal, orta ve koronal üçlüden olmak üzere, 2 mm (± 0,1 mm) kalınlığında üçer adet yatay kesit elde edildi. Örnekler Universal Test cihazına yerleştirildi ve itme kuvveti, kök kanal dolgusu ve dentin arasındaki bağlantıda kopma gerçekleşene kadar apikokoronal yönde 1mm/dk sabit hız ile uygulandı. Nexygen veri analiz programı (Lloyd LRX, Fareham, UK) kullanılarak kopma kuvvetleri Newton (N) cinsinden kaydedildi ve megapaskala (MPa) çevrilerek bağlanma dayanımı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the bonding strength of Endosequence BC Sealer and Well Root ST, which are calcium silicate containing bioceramic root canal sealers, on root canals with different final irrigation. In the study 104 human maxillar central teeth were used. Crowns were removed and root lenghts were adjusted to 13 mm. Root canals were prepared with ProTaper Universal Ni-Ti rotary files. Then, teeth were randomly divided into four groups (n=26) according to the different final irrigation solutions to be used and these groups were divided into two sub-groups (n=13) according to root canal sealers to be used. The groups were as follows: . Group 1: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + %5,25 NaOCl, BC Sealer; Group 2: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + %5,25 NaOCl, Well Root ST; Group 3: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + Distilled water, BC Sealer; Group 4: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + Distilled water, Well Root ST; Group 5: %2 CHX + %17 EDTA + %2 CHX, BC Sealer; Group 6: %2 CHX + %17 EDTA + %2 CHX, Well Root ST; Group 7: %2 CHX + %17 EDTA +Distilled water, BC Sealer; Group 8: %2 CHX + %17 EDTA +Distilled water, Well Root ST. After finally irrigation of the root canal system completed, teeth were obturated with BC Sealer or Well Root ST root canal sealers and gutta-percha cone with single cone. The specimens were stored at 37ºC in 100% humidity for one week. Horizontal sections with a thickness of 2 mm (± 0,1 mm) were obtained, from coronal, middle and apical regions of each sample. The push-out force was applied in an apicocoronal direction until bond failure occurred. The force was recorded by using Nexygen Data analysis software (Lloyd LRX, Fareham, UK). The maximum failure load was recorded in Newtons and was used to calculate the push-out bond strength in Megapascals (MPa).