Havacılık sektöründe yalın üretim uygulamaları ile tedarikçi firma verimliliğinin artırılması
- Tez No: 626256
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, yalın üretim tekniklerinin sürekli iyileştirme anlayışı benimsenerek havacılık sektöründe çalışan tedarikçi bir firmanın süreçlerini optimize ederek verimlilik artışı sağlandı. Yalın üretimde adeta bir şemsiye görevi görerek çatısı altında bir çok farklı tekniği barındıran KAIZEN sürekli iyileşme felsefesi ile çalışma sürdürüldü. Optimizasyon çalışması, imalat metotlarının optimizasyonu ile NC imalat sürelerinin iyileştirilmesi sonucu tezgah kapasitesi artışı ve nesting çalışması ile ham malzeme tasarrufu olarak gerçekleştirildi.NC imalat metotlarının optimizasyonu ile kapasite artışı çalışmasında NX programının bilgisayar destekli imalat (CAM) modülü kullanılarak optimizasyon sağlandı. Talaşlı imalat için kullanılan freze tezgahlarının kapasite çalışması ile doluluk oranı analiz edilip tezgaha imalat süresi olarak fazla yük getirerek dar boğaz oluşturan parçalar tespit edildi. Çalışmanın devamında bu parçaların tezgahlarda imalatı için hazırlanmış NC programları incele nerek takım yolu oluşturma , kesici takım seçimi, kesme parametreleri, tezgah kabiliyetleri üzerinde araştırmalar ile süreç optimizasyonu sağlanarak NC imalat süreleri iyileştirildi. Nesting çalışması ile ham malzeme iyileştirmesi NX programının modelleme modülü kullanılarak gerçekleştirildi. Ham malzeme maliyetleri bir işletmenin ana gider kalemini oluşturur. Yapılacak ufak iyileştirmeler bile yüksek adetli üretimlerde ciddi kârlar bırakır. Bu anlayışla farklı şekilde ve boyutlarda parçalar aynı plaka içerisinde bir araya getirilerek minimum hurda malzeme kalacak şekilde yerleştirme yapıldı. Ham malzeme iyileştirmesi yapılırken farklı disiplinleri bir araya getirmek suretiyle araştırma yapıldı. Çalışmada, detay parça hadde yönü, ham malzeme kalınlığı ve çekme dayanımı, dead zone kaldırılması, ham malzeme cinsi, kesim için tezgah seçimi ve kesme parametreleri, parçaların yıllık ihitiyaçları birlikte bir bütün olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, productivity of a supplier, which has been available in aerospace industry for decades, was increased via manufacturing processes optimization with the help of lean production philosophy. Power of Kaizen thinking which pretends like an umbrella that covers many lean production techniques throughout the study. During the optimization study, firstly, NC program run time has been decreased by optimizing manufacturing methods and the result of this improvement, workbench capacity has been enhanced. Secondly, Raw material utilization rate has been dropped dramatically by performing nesting activities on detail parts. NC program run time optimization methodology on NX was used to improve workbench capacity. Capacity analysis were performed and results have been analyzed to clearly determine the bottlenecks in workbench capacity. During the realization of the study, NC programs of selected parts have been examined and program run times were enhanced by performing advanced manufacturing methodologies such as more effective cutting tool path, appropriate cutting tool selection and optimum cutting parameters. One another aspect of the study has been the raw material nesting activities. These activities were performed by NX modelling module. Every bit of saving on raw material cost should be considered as the main earning of profit in mass production. Based on this perspective, different parts were nested in single plate to minimize scrapped raw material. Different disciplines were merged into each other for raw material optimization studies. During the study; grain direction, raw material thickness, tensile strength, cutting parameters and part delivery rates were analyzed respectively.