Part-time çalışan anneler: Kırklareli'nde bir araştırma
Part-time mothers working: A research in Kırklareli
- Tez No: 626257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte kadının çalışma hayatına girmesi, aile ve toplum tarafından kadınlara yeni rollerin yüklenmesi“çalışan anne”kavramını gündeme getirmiştir. Bu rolleri yerine getirmekte zorlanan anneler, kadın mesleklerine yönelme, part-time çalışma ya da çocuk sahibi olduğunda çalışma hayatında tamamen ya da bir süre ayrılma gibi seçeneklere yönelmektedirler. Bu araştırma, Kırklareli de part-time çalışarak çalışma hayatında bulunan annelerin part-time çalışmaya yönelik değerlendirmelerini incelemektedir. Bu kapsamda, 27 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formundaki sorular, Kırklareli de yaşayan ve rassal olarak seçilen; 18 part-time çalışan anneye sorulmuştur. Mülakat çözümleme anahtarına içerik analizi yöntemi uygulanmış ve elde edilen veriler yorumlanmıştır. Part-time çalışan annelerin part-time çalışmayı tercih etme nedenlerinin annelik ve geçim mücadelesi olduğu ve katılımcıların aile içi sorumluluklarının ve aile içi para yönetiminin genellikle babalarda olduğu ifade edilebilir. Part-time çalışan annelerin part-time çalışma ile iş aile rollerini dengelemede sorun yaşamadıkları, bu durumun ruh hallerine olumlu yansıdığına dolayısıyla çocuklarının da bu durumdan olumlu etkilendikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca part-time çalışmanın kariyer hedefleri önünde bir engel olduğu, annelerin bu durum karşısında tedirgin oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With the Industrial Revolution, the entry of women into working life and giving new roles to women by the family and society have brought up the concept of“working mother”. Mothers who have difficulties in fulfilling these roles tend to prefer women's professions, part-time working or leaving from their working life completely or for a while when they have children. In this study, the evaluations of part-time working mothers living in Kırklareli province for part-time study were examined. In this context, 18 randomly selected mothers who work as part-time workers in Kırklareli are interviewed with a questionnaire, which contains 27 semi-constructed questions. Content analysis method has been applied to questionnaire analysis key and results has been examined. It can be stated that the the reason of working as part-time is a must for living and prefered because of being a mother, and mostly fathers are responsible for in-family money making and management process. Mothers, who are part-time workers, are able to balance their work and family responsibilities with success, and this leads them to positive state of mind, accordingly it is obtained that their children are affected positively too. It can also be stated that part-time working is a obstacle for their career goals, part-time mothers feel uneasiness for this situation.