Konkordatonun tasdiki şartları
Confirmation conditions of concordat
  1. Tez No: 701751
  2. Yazar: MERT İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Mali durumu bozulan borçluları içine düştükleri ekonomik krizden kurtarmayı amaçlayan konkordato, İcra ve İflâs Kanunu'nun ilk hâlinden beri Türk hukukunda yer alan bir kurum olmuştur. Bu kurumun meydana gelebilmesi, bir taraftan borçlu ile alacaklılarının belli çoğunluğunun anlaşmasına, diğer taraftan mahkemenin tasdik kararına bağlıdır. Mahkemenin tasdik kararı verebilmesi için de, kuşkusuz, kanunda yer alan tasdik şartlarının gerçekleşmesi gerekir. Başka bir anlatımla, tasdik şartlarının sağlanmadığı bir konkordato teklifi, alacaklılar tarafından kabul edilmiş olsa dahi tasdik edilmez. Konuya bu açıdan yaklaşıldığında, tasdik şartlarının konkordato bakımından taşıdığı önem daha net anlaşılmaktadır. Öte yandan, Türk hukukunda konkordato kurumunu canlandırmaya yönelik yapılan kanun değişiklikleri, ister istemez, tasdik şartlarını doğrudan etkilemiştir. İşte, bu çalışmada da, konkordato için önemli bir yeri haiz tasdik şartları, güncel değişiklikler de dikkate alınarak yeniden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concordat, which aims to save debtors whose financial situation has deteriorated, from the economic crisis they are in, has been an institution in Turkish law since the first version of the Execution and Bankruptcy Law. The establishment of this institution depends on the agreement of a certain majority of the debtor and his creditors, on the one hand, and the approval decision of the court, on the other. Undoubtedly, the conditions of approval in the law must be met in order for the court to issue a decision of approval. In other words, a concordat proposal that does not meet the approval conditions is not approved even if it is accepted by the creditors. When the subject is approached from this point of view, the importance of the approval conditions in terms of concordat is understood more clearly. On the other hand, the amendments made in Turkish law to revive the institution of concordat directly affected the approval conditions. Here, in this study, the conditions of approval, which have an important place for the concordat, have been re-examined by considering the current changes.