Özengen keman eğitiminde suzuki metodunun etkisi
The efficiency of the suzuki method in the non-professionalviolin education
- Tez No: 626395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİHAL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Müzik eğitiminin en temel basamaklarından birini oluşturan çalgı eğitiminin bireye katkıları göz önüne alındığında özengen müzik eğitimi kapsamında gerçekleştirilen çalgı eğitiminin de önemli olduğu düşünülmekte; bireyin kendisini fark edip geliştirmesi ve gerçekleştirme fırsatı yakalayabilmesi açısından katkı sağladığı görülmektedir. Bu kapsamda anlatım gücü yüksek ve zengin bir literatüre sahip olan kemanın en çok tercih edilen araçlardan biri olduğu; söz konusu eğitim sürecinin etkili, başarılı ve kalıcı olabilmesi için uzman öğretmenlerle planlı ve programlı çalışılmasının yanında, kullanılacak metot seçiminin de oldukça önemli olduğu düşünülmektedir. Bu düşünce ile bu araştırmada“Suzuki Keman Okulu 1”metodunda hedeflenen teknik ve müzikal kazanımların incelenmesi, özengen müzik eğitimi kapsamında gerçekleştirilen keman eğitiminde Suzuki Metodunun öğrencilerin teknik ve müzikal kazanımlarına ne düzeyde etkisinin olduğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda örneklem grubu Bursa ili Nilüfer ilçesinde faaliyetini sürdürmekte olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir özel okul ve bir müzik kursundaki öğrencilerden oluşturulmuştur. Araştırmanın uygulama sürecinde deney grubu ile Shinichi Suzuki tarafından hazırlanmış“Suzuki Keman Okulu 1”metodu kullanılarak; kontrol grubu ile ise geleneksel yöntemlerle keman eğitimi gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonrasında deney ve kontrol grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan“müziksel beceri ölçme aracı”kullanılarak son test yapılmış toplanan verilerin istatistiksel çözümleri için SPSS 23.0 paket programından yararlanılmıştır. Ayrıca araştırmada“Suzuki Keman Okulu 1”metodunun teknik ve müzikal kazanımları içerik analizi yöntemi ile belirlenmiştir.Araştırmanın sonucunda deney grubundaki öğrencilerin“kemanda duruş ve tutuş”,“sağ ve sol el tekniği”,“müzikalite”ve“genel başarı”durumlarının kontrol grubu öğrencilerden daha iyi seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte metot içeriğinin öğrencilerin teknik ve müzikal kazanımlarına katkı sağlayacak nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the contribution of instrument education, which constitutes one of the most basic steps of music education, to the individual, it is considered that the instrument education carried out within the scope of amateur music education is also important, and it is seen that the individual contributes to the realization and development of himself and seizing the opportunity to know himself. In this context, it has been thought that violin, which has a high narrative power and rich literature, is one of the most preferred instruments, and in addition to the planned and scheduled work with expert teachers, the choice of methods to be used is considered to be very important for the effective, successful and permanent education process. In this study, it is aimed to examine the technical and musical achievements targeted in the“Suzuki Violin School 1”method and to evaluate the effect of Suzuki Method on the technical and musical achievements of the students in the violin education conducted within the scope of amateur music education. For this purpose, the sample group consisted of students from a private school and a music course affiliated to the Ministry of National Education, which are operating in the Nilüfer district of Bursa. In the application process of the research,“Suzuki Violin School 1”method prepared by Shinichi Suzuki was performed with the experimental group; the violin training was performed with the control group with traditional methods. The lasttest, which is the“musical skill measurement tool”prepared by the researcher was performed to the experiment and control groups after the application process, and SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis of the data. In addition, technical and musical achievements of“Suzuki Violin School 1”method were determined by content analysis method. As a result of the study, it was concluded that the students in the experimental group had better levels of“posture and grip ”,“ right and left hand technique”,“musicality”and“general success”than the control group students. However, it was determined that the content of the method would contribute to the technical and musical achievements of the students.