Fakülte örgüt kültürü ile öğrencilerin bireysel kariyer planlamasının boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Anadolu Üniversitesi örneği
The relationship between faculty organizational culture and the dimensi̇ons of individual career planni̇ng of students: Anadolu University example
- Tez No: 626416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR SUVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olan üniversite kültürünü irdelemek, Anadolu Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin fakülte örgüt kültürü algısını ölçmek ve fakülte örgüt kültürü ile bireysel kariyer planlaması arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmada, örgüt kültürü ve kariyer planlaması kavramlarının önemi açıklanmakla birlikte, örgüt kültürü ve bireysel kariyer planlama arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kavramların öğrencilerin gelecekteki iş hayatlarının başarısı için önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmanın amacı çerçevesinde, Anadolu Üniversitesinin İ.İ.B.F ile Turizm Fakültelerinde öğrenim gören İşletme, İktisat ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve Turizm İşletmeciliği Bölümü öğrencilerinin örgüt kültürü ve bireysel kariyer planlamalarına yönelik algılama ve kanaatlerine bağlı olarak örgüt kültürü kavramı ile bireysel kariyer planlaması arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, çalışmanın gerçekleştirildiği fakültelerin güçlü bir örgüt kültürüne sahip olduğu kanısına varılmıştır. Bunun yanında fakülte örgüt kültürü ile bireysel kariyer planlama arasında bir ilişkinin olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the university culture that helps students to shape their future, to measure the students' perception of faculty organizational culture in Anadolu University and to determine the relationship between faculty organizational culture and individual career planning. In this study, the importance of the concepts of organizational culture and career planning is explained and the relationship between organizational culture and individual career planning is explained. These concepts are thought to be important for the success of the students' future business life. Within the framework of the aim of the study, between the concept of organizational culture and individual career planning depending on the perceptions and opinions of the students of the Department of Management, Economics, Gastronomy and Culinary Arts and Tourism Management who are studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of the Faculty of Economics and Administrative Sciences. The relationship was tried to be determined. As a result, it is concluded that the faculties in which the study is carried out have a strong organizational culture. In addition, it was determined that there is a relationship between faculty organizational culture and individual career planning.