The role of non-governmental organizations in urban heritage management: Ngos on the İstanbul historic peninsula
Kentsel kültürel mirasın yönetiminde sivil toplum kuruluşlarının rolü: İstanbul Tarihi Yarımada örneği
  1. Tez No: 626525
  2. Yazar: FULYA BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Kamu Yönetimi, Sanat Tarihi, Archeology, Public Administration, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Katılım, kültürel mirasın yönetimine dair literatürde ve uygulama süreçlerinde karşılaşılan yeni bir kavram olmasa da, sıradan insanların karar verme süreçlerine dahil edilmesi hala çok tartışmalı bir mesele. Bunun başlıca sebebi, katılımın, uygulanacağı miras alanının içinde bulunduğu kültürel ve politik çevreye özgü dinamiklere göre şekillenmesidir. Türkiye'de kültürel mirasın yönetimi alanında katılım, 2004'ten beri kanun ve yönetmeliklerle desteklenerek gündeme taşınmıştır. Bu çalışma, İstanbul Tarihi Yarımada'yı odağına alarak, kentsel kültürel mirasın yönetiminde katılımı STK'ların rolleri üzerinden incelemektedir. Tarihi Yarımada, Türkiye'de kent çapında bir alan yönetim planına sahip ilk miras alanı olmasıyla önemli bir vaka örneğidir. İstanbul Tarihi Yarımada Yönetim Planı ilk kez 2011'de yayınlanmış, ilk revizyonun yayınlandığı 2018'e kadar uygulamada kalmıştır. Bu çalışma, 2011 ve 2018 yılları arasındaki süreci incelemektedir. Derinlemesine mülakat, proje bazlı literatür ve medya taramasının analizine göre alan yönetim planında adı geçen STK'lar ile plana dâhil edilmeyen STK'lar arasında belirgin farklar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, Tarihi Yarımada'da Avrupa Birliği ülkelerinin aksine, tabandan yukarıya yaklaşımın, katılımı gerçekleştirmek ve kolaylaştırmak adına daha etkili olduğunu göstermiştir. Çalışma, yerel ve kültürel dinamiklerin katılım üzerindeki etkilerini inceleyecek gelecek çalışmalara faydalı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of participation with a managerial approach is not a new phenomenon in cultural heritage management literature and practices. However, involving ordinary people in the decision-making processes is still challenging as each case has its own dynamics unique to each heritage site's cultural and political environment. In Turkey, participation has legally been on the agenda for heritage management since 2004. This study examines participation by focusing on the roles of the NGOs involved in the urban heritage management of the Istanbul Historic Peninsula, Turkey. The Historic Peninsula provides a worthwhile case as it is the subject of the first site management plan on an urban scale in Turkey, which stayed in action from 2011 until its first revision in May 2018. Based on the analysis of in-depth interviews as well as project-based literature and media review, the findings of the study, which cover the years between 2011 and 2018, point to an apparent distinction between the NGOs listed in the SMPs and the ones that are not listed. They also prove that, unlike European countries, for the case of the Historic Peninsula, a bottom-up approach is a powerful factor that facilitates participation. The findings of the thesis shall be valuable for any future research examining the effects of local and cultural differences in generating participation.