The transformation of Ludruk theatre in Indonesia: The case of Irama Budaya Sinar Nusantara and the Luntas groups in the city of Surabaya
Endonezya'da Ludruk tiyatrosunun dönüşümü: Surabaya şehrinde İrama Budaya Sinar Nusantara ve Luntas grupları örneği
  1. Tez No: 626566
  2. Yazar: AULIA ANIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Folklore, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Endonezya'daki, Java Kabilesinin Halk Tiyatrolarından biri olarak Ludruk gösterisi, 19. yüzyılın başlarından beri vardır. Yerel kültür ününü olarak tiyatroyu, müziği, dansı, diyaloğu, monologu ve mizahı içeren Ludruk, güncel konular ile birlikte toplumsal ve siyasi hayata dair alay ve eleştiriyi de içerir. Ancak, Ludruk performansı yavaş yavaş neslinin tükenmesiyle karşı karşıya kalmaya başlamıştır. Son zamanlarda, Ludruk'un varlığını yeniden inşa etmek ve güçlendirmek için sanatçı, birey, topluluk, toplum ve hatta hükümet düzeyinde desteklenen yeni bir hareket vardır. Ludruk'u korumaya çalışan birkaç grup vardır, ancak çalışmanın odak noktası olarak sadece iki Ludruk grubu ele alınmıştır. Bu çalışma, eski yapı ve geleneği koruyan geleneksel grup olarak Irama Budaya Sinar Nusantara (IBSN) grubunu ve modifikasyon ve yenilik kullanan yeni grup olarak Luntas grubunu ele almaktadır. Her iki gruba yönelik görüşme ve saha gözlemleri Surabaya'daki Ludruk üretimini kavramak için kullanılmıştır. Kültürlerarası bakış açısı kullanılarak yapılan analiz sonucunda: Ludruk'un bir ritüel performans iken popüler eğlenceye dönüşmüş olduğu görülmüştür. Bulgular, kültürün ve toplumun etkileşim içinde dönüşüğünü ve bu dinamiğin Endonezya'daki Ludruk tiyatrosunda belirgin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Ludruk performance as one of the Folk Theatres from Java Tribe, Indonesia, existed since the early 19th century. Ludruk presents not only theatre, music, dance, dialogue, monolog, and humour as the product of local culture, but also implies sarcasm and criticism towards everyday life and current issues in the society and the government. However, the traditional performance of Ludruk is slowly facing extinction. Recently there is a new movement amongst the artist, individual, community, society, and even government to rebuild and re-empower the existence of Ludruk. Several groups are trying to preserve Ludruk, however, only two Ludruk groups are used as the object of study. This study focuses on Irama Budaya Sinar Nusantara (IBSN) as a traditional group that preserves the old structure and tradition, and Luntas as a new contemporary group using modification and innovation. Interviews and field observation towards both groups are employed to describe the Ludruk production in Surabaya. It is found that Ludruk transforms from ritualistic performance to popular entertainment through the analysis using the hourglass of culture and interculturalism perspective. The finding contributes to our understanding of culture and society in constant interplay, and this dynamic is evident in the Ludruk theatre in Indonesia.