Kamu sektöründe insan kaynaklarının geliştirilmesi: Piyasa gözetim ve denetim personelinin yetkinlikleri üzerine bir çalışma
Development of human resources in the public sector: A study on the competencies of market surveillance and inspection staff
  1. Tez No: 626570
  2. Yazar: ÇİLEM NEHİR AKŞİRİN BORLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kamu örgütlerinde İnsan Kaynaklarının gelişimi üzerine çalışmalar, 1970'li yılların sonunda“Yeni Kamu Yönetimi”anlayışının bir uzantısı olarak başlatılmıştır. Katı bürokratik düzende radikal dönüşümler içeren bu yeni yönetim anlayışı, kamu personelinden beklentileri de değiştirmiştir. Bu bağlamda, özel sektör işletmelerinde yaygın olarak kullanılan“Yetkinlik Yönetimi”uygulamaları kamu sektöründe de uygulanmaya başlamıştır. Türkiye'de de kamu örgütlerinde yetkinlik yönetimine geçiş, kültürel farklılıklardan ötürü, batılı ülkelerdeki değişimden farklı bir yol izlemiştir. Özellikle 2010 yılından sonra yapılan çeşitli düzenlemelerle kamu sektöründe yetkinlik yönetimi uygulamalarına geçiş sürecinin hızlandırıldığı söylenebilir. Bu çalışmada, önemli kamusal hizmetlerden biri olan ürün güvenliğinin denetimiyle görevlendirilen bir meslek grubu için nitel araştırma yöntemi ve odak grup görüşmesiyle yetkinlikler belirlenmiştir. Ayrıca söz konusu yetkinliklerin değerlendirilmesine, geliştirilmesine yardımcı olacak bir performans değerlendirme aracı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies on the Development of Human Resources in the public organizations were initiated in the late 1970's as an extension of“The New Public Management”approach. This new understanding of governance, which includes radical transformations in a strict bureaucratic order, has also changed the expectations from public personnel. In this context,“Competency Management”applications, which are widely used in private sector enterprises, have started to be implemented in public sector. The transition to Competency Management in the public organizations in Turkey has taken a different path than the change in western countries due to cultural differences. It can be said that the transition process to Competency Management practices in the public organizations has been accelerated with various arrangements made especially after 2010. In this study, competencies were determined for a professional group assigned with the surveillance of product safety, which is one of the important public services, by means of qualitative research method and focus group interview. Additionally, a performance evaluation tool was developed to help evaluate and improve these competencies.