Fen bilimleri ders kitabı değerlendirme formunun geliştirilmesi: 5. sınıf fen bilimleri ders kitabı örneği
Development of science textbook evaluation form: 5. grade science textbook example
  1. Tez No: 626571
  2. Yazar: BERNA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DİLEK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ders kitabı, öğretim programının amacına ve hedefine uygun, ilgili kurumlar tarafından incelenen ve basılması uygun bulunan yazılı materyaldir. Öğrencilerin bilgi için başvurdukları, öğretmenlerin de bilgiyi ne derece aktaracağı ile ilgili kılavuz olması sebebiyle ders kitaplarının nitelikli olması önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; fen bilimleri ders kitabını incelemeye yönelik değerlendirme formu geliştirmektir. Bu amaçla araştırmacı tarafından fen bilimleri ders kitabını incelemeye yönelik 40 madde ve 6 faktörden oluşan bir form geliştirilmiştir. Bu faktörler; görsel tasarım, okunabilirlik, öğretim yaklaşımı, içerik, laboratuvar etkinlikleri ve ölçme değerlendirmedir. Formun geliştirilmesi sürecinde kapsam geçerliği için Lawshe tekniği, güvenirliği için ise Fleiss Kappa, Krippendorf Alfa ve Cronbach Alfa katsayısı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda geçerli ve güvenilir bir form elde edilmiştir. 2017-2018 eğitim öğretim yılında Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından okutulması uygun bulunmuş olan 5.sınıf fen bilimleri ders kitabı, Kocaeli ili İzmit merkez ilçesinde görev yapmakta olan 55 Fen Bilimleri dersi öğretmeni tarafından, bu formda yer alan maddeler kapsamında görüşleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ders kitabına ilişkin görüşlerinin yaş, cinsiyet, ders/kurs/hizmet içi eğitim alma durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için de istatistiksel analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin görüşlerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve ders/kurs/hizmet içi eğitimi alma durumlarına göre farklılık göstermediği ancak alt boyutlar açısından değerlendirildiğinde sadece içerik açısından anlamlı bir farklılığın olduğu ve bu farklılığın da erkek öğretmenler lehine olduğu tespit edilmiştir. Alanda çalışma yapmak isteyenlere ve halen kullanılmakta olan kitapların güncellenmesi sürecinde geliştirilmiş olan fen bilimleri ders kitabı inceleme formunun büyük ölçüde rehber olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A textbook is a written material that is found suitable by the outherized instutions for the purpose and goal of the curriculum. If is one of the indispensable sourse of education. During the course it's the quality of teaching, textbooks should be qualified. The purpose of research; develop on evaluation form to examine the science textbook. For this purpose, form consisting of 40 items and 6 factors was developed by the researcher. These factors are; visual design, readability, teaching approach, content, laboratory activities and assessment. Validity of the form; Lawshe technique, reliabilitiy of form; Fleiss Kappa, Krippendorf and Cronbach Alpha coefficient have been used. According to results of anlyzes valid and reliable form was attained In 2017-2018 academic year 5th grade Science textbook, which was found suitable by the Board of Education and Discipline, 47 Science Teachers working in the Izmit, Kocaeli, have been interviewed in the light of the form. Statistical analyzes were conducted to determine whether teachers' opinions about the textbook differ according to age, gender, aspect of taking extra classess/ courses/ in-service training and seniority.Result of the analyzes, it was found that opinions of the teachers have not differentiate according to age, gender, aspect of taking extra classess/ courses/ in-service training and seniority however analizing sub-demesion of results it's observed that content has a different aspect and it's observed in behalf of mole teaching. This research will be guide who desire to work in the field in order to renovate the Science textbook which currently in use.