İlköğretim okulu fen bilgisi, matematik, resim-iş derslerinde edinilen bilgilerin iş eğitimi öğretimine uygulanması ve etkililiğinin değerlendirilmesi (örnek olay incelemesi)
The Application of cognitions which were learned in the lessons of science, mathematics, paintig in elementary school in to work instruction teaching and effectivenes of these cognitions
  1. Tez No: 62660
  2. Yazar: RAMAZAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
46 BOLUM V ÖZET, YARGI, ÖNERİLER Özet Bu araştırmada, ilköğretim okulları programında yer alan Fen Bilgisi, Matematik, Resim-İş derslerinde kazandırılan bilgilerin îş Eğitimi dersi öğretim sürecinde yapılan proje uygulamalarında kullanılmasını sağlamak suretiyle İş Eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımın etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İki aşamalı olarak yapılan çalışmanın birinci aşamasında; teknolojinin uygulandığı süreçlere dalyalı olarak İş Eğitimi öğretiminde disiplinlerarası yaklaşımın esas alınması ile geliştirilecek proje çalışmalarındaki temel aşamaları belirleyebilmek için literatür taraması yapılmıştır. Belirlenen bu aşamalara uygun olarak ilköğretim okulları 8. Sınıf İş Eğitimi dersi proje uygulamalarında 6. ve 7. sınıf Fen Bilgisi, Matematik, Resim-İş derslerinden seçilen kavramların kullanılmasına yönelik proje materyali geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise, İş Eğitimi dersinde disiplinlerarası yaklaşımın esas alınmasıyla geliştirilmiş olan materyalin etkinliğim belirlemek için Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda uygulama çalışmaları yapılmıştır. Uygulama çalışmaları 8. Sımf öğrencilerinden oluşan 24 kişilik grupla yürütülmüştür.47 Uygulama çalışmalarının yapıldığı gruba araştırmacı tarafından geliştirilen proje çalışmasında yer alan Öğrenci Formları, Araştırma Planı, Bilgi yapraklan, Proje Formu'ndan oluşan araçlar ile öğretim yapılmıştır. Proje çalışmalarında belirlenen amaçlara hangi oranda ulaşıldığını belirlemek için geliştirilen; 1-Testi (FenBilgisi), 2-Test 2 ( Matematik), 3-Test 3 (Resim - İş ), 4-İhtiyaç ve İmkanların Tanımlanması Gözlem Ölçeği, 5-Tasarrm Geliştirme Aşaması Gözlem Ölçeği, 6-Uygulama Aşaması Gözlem Ölçeği 7-Değerlendirme Aşaması Gözlem Ölçeği'nden oluşan ölçme araçları ile bulgular elde edilmiştir. Geliştirilen testler ( Test 1, 2, 3) projeler öncesi ön-test, proje uygulamaları sonrasında ise son-test olarak seçilen gruba uygulanarak elde edilen veriler araştırmacı tararından değerlendirilmiş, diğer araçlar üç kişilik uzman grubu tarafından değerlendirmeye alınmıştır. Proje uygulamalarının her aşaması uzman grubu tarafından birer haftalık sürelerle gözlemlenerek geliştirilen gözlem ölçeklerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada, geliştirilmiş olan proje materyalleri süreci bağımsız değişkeni, amaçlara ulaşmadaki ölçütlere göre öğrenci etkMiMerinin düzeyi ise bağımlı değişkeni oluşturmuştur. Amaçlara ulaşmadaki etkililiğin değerlendirilmesinde uzman görüşlerine46 BOLUM V ÖZET, YARGI, ÖNERİLER Özet Bu araştırmada, ilköğretim okulları programında yer alan Fen Bilgisi, Matematik, Resim-İş derslerinde kazandırılan bilgilerin îş Eğitimi dersi öğretim sürecinde yapılan proje uygulamalarında kullanılmasını sağlamak suretiyle İş Eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımın etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İki aşamalı olarak yapılan çalışmanın birinci aşamasında; teknolojinin uygulandığı süreçlere dalyalı olarak İş Eğitimi öğretiminde disiplinlerarası yaklaşımın esas alınması ile geliştirilecek proje çalışmalarındaki temel aşamaları belirleyebilmek için literatür taraması yapılmıştır. Belirlenen bu aşamalara uygun olarak ilköğretim okulları 8. Sınıf İş Eğitimi dersi proje uygulamalarında 6. ve 7. sınıf Fen Bilgisi, Matematik, Resim-İş derslerinden seçilen kavramların kullanılmasına yönelik proje materyali geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise, İş Eğitimi dersinde disiplinlerarası yaklaşımın esas alınmasıyla geliştirilmiş olan materyalin etkinliğim belirlemek için Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda uygulama çalışmaları yapılmıştır. Uygulama çalışmaları 8. Sımf öğrencilerinden oluşan 24 kişilik grupla yürütülmüştür.47 Uygulama çalışmalarının yapıldığı gruba araştırmacı tarafından geliştirilen proje çalışmasında yer alan Öğrenci Formları, Araştırma Planı, Bilgi yapraklan, Proje Formu'ndan oluşan araçlar ile öğretim yapılmıştır. Proje çalışmalarında belirlenen amaçlara hangi oranda ulaşıldığını belirlemek için geliştirilen; 1-Testi (FenBilgisi), 2-Test 2 ( Matematik), 3-Test 3 (Resim - İş ), 4-İhtiyaç ve İmkanların Tanımlanması Gözlem Ölçeği, 5-Tasarrm Geliştirme Aşaması Gözlem Ölçeği, 6-Uygulama Aşaması Gözlem Ölçeği 7-Değerlendirme Aşaması Gözlem Ölçeği'nden oluşan ölçme araçları ile bulgular elde edilmiştir. Geliştirilen testler ( Test 1, 2, 3) projeler öncesi ön-test, proje uygulamaları sonrasında ise son-test olarak seçilen gruba uygulanarak elde edilen veriler araştırmacı tararından değerlendirilmiş, diğer araçlar üç kişilik uzman grubu tarafından değerlendirmeye alınmıştır. Proje uygulamalarının her aşaması uzman grubu tarafından birer haftalık sürelerle gözlemlenerek geliştirilen gözlem ölçeklerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada, geliştirilmiş olan proje materyalleri süreci bağımsız değişkeni, amaçlara ulaşmadaki ölçütlere göre öğrenci etkMiMerinin düzeyi ise bağımlı değişkeni oluşturmuştur. Amaçlara ulaşmadaki etkililiğin değerlendirilmesinde uzman görüşlerine46 BOLUM V ÖZET, YARGI, ÖNERİLER Özet Bu araştırmada, ilköğretim okulları programında yer alan Fen Bilgisi, Matematik, Resim-İş derslerinde kazandırılan bilgilerin îş Eğitimi dersi öğretim sürecinde yapılan proje uygulamalarında kullanılmasını sağlamak suretiyle İş Eğitiminde disiplinlerarası yaklaşımın etkililiğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İki aşamalı olarak yapılan çalışmanın birinci aşamasında; teknolojinin uygulandığı süreçlere dalyalı olarak İş Eğitimi öğretiminde disiplinlerarası yaklaşımın esas alınması ile geliştirilecek proje çalışmalarındaki temel aşamaları belirleyebilmek için literatür taraması yapılmıştır. Belirlenen bu aşamalara uygun olarak ilköğretim okulları 8. Sınıf İş Eğitimi dersi proje uygulamalarında 6. ve 7. sınıf Fen Bilgisi, Matematik, Resim-İş derslerinden seçilen kavramların kullanılmasına yönelik proje materyali geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise, İş Eğitimi dersinde disiplinlerarası yaklaşımın esas alınmasıyla geliştirilmiş olan materyalin etkinliğim belirlemek için Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Hamdullah Suphi İlköğretim Okulu'nda uygulama çalışmaları yapılmıştır. Uygulama çalışmaları 8. Sımf öğrencilerinden oluşan 24 kişilik grupla yürütülmüştür.47 Uygulama çalışmalarının yapıldığı gruba araştırmacı tarafından geliştirilen proje çalışmasında yer alan Öğrenci Formları, Araştırma Planı, Bilgi yapraklan, Proje Formu'ndan oluşan araçlar ile öğretim yapılmıştır. Proje çalışmalarında belirlenen amaçlara hangi oranda ulaşıldığını belirlemek için geliştirilen; 1-Testi (FenBilgisi), 2-Test 2 ( Matematik), 3-Test 3 (Resim - İş ), 4-İhtiyaç ve İmkanların Tanımlanması Gözlem Ölçeği, 5-Tasarrm Geliştirme Aşaması Gözlem Ölçeği, 6-Uygulama Aşaması Gözlem Ölçeği 7-Değerlendirme Aşaması Gözlem Ölçeği'nden oluşan ölçme araçları ile bulgular elde edilmiştir. Geliştirilen testler ( Test 1, 2, 3) projeler öncesi ön-test, proje uygulamaları sonrasında ise son-test olarak seçilen gruba uygulanarak elde edilen veriler araştırmacı tararından değerlendirilmiş, diğer araçlar üç kişilik uzman grubu tarafından değerlendirmeye alınmıştır. Proje uygulamalarının her aşaması uzman grubu tarafından birer haftalık sürelerle gözlemlenerek geliştirilen gözlem ölçeklerine göre değerlendirilmiştir. Araştırmada, geliştirilmiş olan proje materyalleri süreci bağımsız değişkeni, amaçlara ulaşmadaki ölçütlere göre öğrenci etkMiMerinin düzeyi ise bağımlı değişkeni oluşturmuştur. Amaçlara ulaşmadaki etkililiğin değerlendirilmesinde uzman görüşlerine
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aims at evaluating the application of cognitions which were taught forstudents in Science, Mathematics, Painting in Elementary Schools into work InstructionTeaching and effectiveness of these cognitions.In the first stage of the study, three dimensions were determined: 1) The relation ofwork instruction as a discipline field with the other disciplines by making a survey, 2) Workinstruction teaching process, 3) the principles concerning the application of interdisciplinaryapproach into this process. A teaching design was organized for studies of work instructionin the direction of the determined principles.In the second stage of the study, a practical study was conducted to measure theeffectiveness of the process and teaching design developed. The study was conducted ontwenty four students from eighth classrooms and a work instruction teacher in HamdullahSuphi Elemantary School. The study was controlled by three field teachers and three fieldexperts. As a result, work insrtuction teaching applicated with an interdisciplinary approachis succesfull.