Dikmen Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin mesleki yeterliklerinin Alman standartları ile karşılaştırılması
Comparison of vocational qualifications of TAMEM students with Germany standards
- Tez No: 62659
- Danışmanlar: PROF. DR. HIFZI DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET“ Dikmen TAMEM modeli ( ikili sistem ) çerçevesinde kazandırılan mesleki yeterliklerin, ALMANYA standartları karşısındaki durumunu belirleyerek sonuçlarının karşılaştırılması ”bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Araştırma, genel tarama modeli ile deneme öncesi tek grup son test modelleri çerçevesinde yapılmıştır. Araştırmada gelişigüzel oluşturulan tek gruba, Sontestl (Türkiye'de uygulanan) ve Sontest2 (Almanya'da uygulanan) olmak üzere iki ayrı test uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere dayalı olarak varolan durum betimlenmeye çalışılmıştır. Dört temel bölümden oluşan araştırmada; I.Bölümde araştırmanın problemi desenlenerek amacı, önemi, sayıltıları ve sınırlılıklarına yer verilmiş ve sıkça kullanılan bazı terimlerin tanımları yapılmıştır. II.Bölümde araştırmanın modeli, çalışma grubu, verilerin toplanması, çözümü ve yorumlanmasına, III. Bölümde ulaşılabilen literatür ve ölçme araçlarından elde edilen verilerin yorumlanarak bulguya dönüştürülmesi ve IV. Bölümde ise araştırmanın özeti, sonucu ve önerileri sunulmaktadır. Çalışma grubunu oluşturan öğrencilerin tamamı, Sontestl bilgi ve beceri düzeyi sınavlarında başarılı olarak kalfalık belgesi almaya hak kazanmışlardır. Bu öğrenciler Sontest2 bilgi ve beceri düzeyi sınavlarında aynı başarıyı gösterememişlerdir. Meslek Bilgisi ve Meslek Matematiği derslerinde, anlamlı fark ortaya çıkarken, Meslek Resim dersinde başarının aynı olduğu görülmüştür. Sontest2 beceri düzeyi sınavında iki öğrencinin geçer not (Not>50) almasına karşın, anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Sonuçta çalışma grubu öğrencilerinin, Sontest2 bilgi ve beceri düzeyi sınavlarında başarısız olmaları, meslek eğitimi sürecinde kazandıkları yeterliklerin, Almanya standartlarında olmadığını ortaya koymaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“ To determine vocational qualifications that are acquired at the model of Dikmen TAMEM ( Dual Model ) project and make a comparison between results with Germany standard ”exists the problem of this investigation. Investigation, had been made before experience in the frame of single group last test with general rake models. In investigation two test; last testl and last test2 had been applied to the single group which was made at random. Situation had been tried to explain according to outcomes of the investigation. Investigation implying four main chapter; In chapterl the aim of investigation had been determined and definitions of the importance statistics, limits and some other terms that are used frequently in the investigation had been made. In chapterlll datas that taken from findings, commentaries which come out from literature and results that reached by measurement tools had been commented and recycled to finds. In the fourth chapter the abstract of the investigation, discussion and suggestions are given. All students of the group of experience passed knowledge and skill exams in last testl, so they engraved to take certificate of qualified workmen. This students didn't show the same success at the knowledge and skill exams in last test2. As meaningful difference come out in Mathematics of Vocation in Vocational Drawing lesson it had seen that successes are some with Germany standards Although in last test2 at skill exam two students had passed the examination ( Mark >50 ) a meaningful difference had come out. As a result according to the unsuccessfulness of the students in last test2 at knowledge and skill exams it had showed that the qualifications which student acquired during their vocational education, doesn't match Germany standards.