İlköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin resim-iş dersi ve öğretmenine karşı tutumlarına yönelik bir inceleme
A research turned on attitude scales of primary school directors and teachers about visual art lesson and visual art teacher
  1. Tez No: 144542
  2. Yazar: EYLEM PEŞKERSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
n ÖZET İnsanlık tarihinde, sanaün çok büyük önem arz ettiği ve yaşantının ayrılmaz bir parçası olduğu bilinmektedir. Kimi zaman heyecan yaşamak, kimi zaman korkudan, kimi zaman öğretmek için ve zaman zaman da kişilerin sadece kendilerini ifade etmek ve rahatlamak amacı ile sanat yaptıkları bilinmektedir. İşte bu güdülerle yapılan sanatın, inşam hedeflenen noktalara çıkarabilmesi ya da en azından kişide estetik ve eleştiri süreçlerini işleme koyabilmesi için sanat (resim-iş) eğitimi şarttır. Sanat eğitimi uzmanlarca verilmektedir. Ancak bu uzmanların (akademisyen ve öğretmenlerin) üzerlerine düşen önemli ve ağır görevi ne derecede gerçekleştirdiği; dönütlerle (yetiştirilen öğrencilerdeki bilginin kalitesi) ve kendilerine gelen eleştirilerle saptanabilir. İlköğretim okullarında, görsel sanatlar eğitimcisine (resim-iş öğretmeni) ve görsel sanatlar dersine (resim-iş dersi) verilen önemin ve ders ve öğretmeninin nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi için, tutum ölçeği ve anketler hazırlanarak; ilköğretim okulunda görev yapan yönetici ve öğretmenlere sunulmuştur. Yönetici ve öğretmenlerin, resim-iş dersi ve ders öğretmeni hakkındaki tutumları, hemen hemen her görüşe yer verebilecek biçimde düzenlenmiş soru ve maddelerle belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanının evrenini, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okulları, ömeklemini ise; Tabakalı Örneklem Alma tekniği ile belirlenen üç büyük merkez ilçeden, toplam 30 (27 resmi, 3 özel) ilköğretim okulu oluşturmaktadır. Veri toplama aracının uygulanması H. Kademede görev yapan branş öğretmenleri ve okul yöneticileri ile sınırlandmlmıştır. Veri toplama aracının hazırlanması ve uygulanması, bizzat araştırmacı tarafından; ilgili kaynaklar tarandıktan sonra yapılmıştır. Araştırma sonucundaki veriler SPSS for Windows 12.0 paket programından yararlanılarak elde edilmiştir. Veriler, frekans tabloları çıkarılarak; ilişkilerin belirlenmesi için Khi-Kare testi yapıldıktan sonra, bağımsızlık kontrolü amacıyla“RxC Çapraz Tablosu”uygulanarak çözümlenmiştir. Verilerin sonuçlan kısaca şu şekilde saptanmıştır:. Eğitimcilerin çoğunun, resim4ş dersinin kapsamım ve gerekliliğini tam olarak kavrayamadıkları görülmüştür.. Eğitimcilerin çok büyük bir çoğunluğunun, resim-iş dersinin öğrencilerin geleceğini etkilediğini düşündükleri saptanmıştır.. Eğitimcilerin, resim-iş dersinin öğrenciye kazandırdığı teknik bilgilerin yetersiz olduğunu düşündükleri belirlenmiştir.. Eğitimcilerin çoğu, resim-iş dersinin; matematik, sosyal bilgiler ve fen bilgisi derslerinde olduğu gibi objektif kriterleri olduğunu düşünmektedir.. Eğitimcilerin büyük bir çoğunluğu, okuldaki diğer öğretmenlere nazaran resim-iş öğretmeninin kültür aktarımında daha önemli bir görev üstlendiğini düşündükleri saptanmıştır. Resim-iş eğitiminin önemi ve öğretmeninin önernli misyonu kavranmadan; sanat eğitiminde istenilen ve olması gereken düzeye gelinmesi olanaksızdır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT It is a well-known fact that art has a big importance and is an indispencible part of the life. It is known that human being makes art for excitement, teaching, due to fear and sometimes in order to express themselves and relax. Art education is a must in order for art that's being made with these motives to make human beings reach the targeted objectives or at least to start the processes of aesthetics and critics in the minds of humans. The education of art has been given by experts. However, how good these experts (teachers and academicians) have been managing this important and hard mission can be measured by the feedbacks (quality of the knowledge of the students educated) and critics faced by the experts. In order to identify the the importance given to the visual art teachers and courses and evaluation made about the courses and the teachers, attitude scales and questionnaires have been prepared and presented to the directorsand teachers in the primary schools. The attitudes of the teachers and directors about the visual art teachers and courses were tried to be analised through questions that include almost every possible opinion and point of view. Research universe is the primary schools connected with the National Education Direstorate of Ankara and the sample is the 30 primary schools (27 public, 3 private) determined from 3 central districts chosen with Stratified Sampling Method. The implementation of data collection is limited with the second level branch teachers and school directors. Data collection medium and its implementation has been made directly by the researcher after a literature search. Research results have been extracted with the help of SPSS for Windows 12.0 software programme. Data was analised by implementing“RxC Diagonal Table”for independency control after extracting frequency tables and implementing Chi-square tests to determine the relationships. A snapshot of analysis of research results is as foolws: It is observed that most of the teachers did not grasp the necessity and the importance of the visual art courses. It is observed that most of the teachers think that visual art courses affect the future of the students. It is observed that most of the teachers think that the technical abilities the visual art courses give to the students are insufficient. Most of the teachers think that visual art courses have objective criteria like the mathematics, physics etc. It is observed that most of the teachers think that visual art tearchers have a more important role of transferring culture compared to the other branch teachers. It is impossible to reach to the targeted and ideal level of art education without understanding the important mission of visual art education and visual art teachers.