Total troidektomi yapılan olgularda insidental paratroidektominin postoperatif hipokalsemiye etkisi
The effect of postoperative hypocalcemia in total thyroidectomy cases with incidental parathyroidectomy
- Tez No: 626625
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
komplikasyonlarından biri olan hipoparatroidiye bağlı hipokalsemiyi anlayabilmek ve riskini azaltabilmek için iatrojenik paratroidektomiyi inceledik. Bu sayede hastaların taburculuk sürelerinin kısalması ile hayat kalitelerinde artışı hedefledik. MATERYAL-METOD 1 Ocak 2014 ile 1 Ocak2020 arasında total troidektomi operasyonu yapılan 732 olgu retrospektif olarak incelendi. Graves, troidit, medüller karsinom, anaplastik karsinom, foliküler karsinom, ileri evre mikropapiller karsinom, boyun diseksiyonu yapılanlar ve reoperasyon geçirenler hastalar çalışma dışı bırakıldı. Cerrahi sonrası 4- 6 saatlerde alınan kalsiyum ve parathormon değerleri ölçüldü. Hipokalsemi
Özet (Çeviri)
Total thyroidectomy is a frequently performed procedure in endocrine surgery clinics. One of the most common complication of total thyroidectomy is hypocalcemia due to hypoparathyroidsm. Iatrogenic parathyroidectomy was dwelled upon in this article in order to understand and decrease the risk of hypocalcemia due to hypoparathyroism; and thus decrease the duration of hospitalization and increase the quality of life. METHODS A total of 732 patients who were undergone total thyroidectomy between January 2014 and January 2020 were evaluated retrospectively. The patients with Graves' Disease; thyroditis; medullary carcinoma of thyroid, anaplastic carcinoma, follicular carcinoma, advanced stage micropapillary carcinoma of the thyroid; and the patients who were re-operated or had undergone central neck dissection were excluded from this study. The calcium and parathyroid hormone levels were measured 4-6 hours after the surgery. The threshold for hypocalcemia was set to 8 mg/dl. RESULTS Of the 732 patients who were included in this study, the patients with iatrogenic parathyroidectomy were grouped into group 1 (n=77, 10.53%); and those without iatrogenic parathyroidectomy were grouped into group 2 (n=655, 89.47%). The mean age of the patients was 48.93±12.54 years (range 18-87 years). The female to male ratio was 3.41. Of the patients with iatrogenic parathyroidectomy, the location of the parathyroid gland was extracapsular in 55 patients (71.43%), subcapsular in 11 patients (14.29%) and intrathyroidal in 11 patients (14.29%). Postoperative hypocalcemia was observed in 16 out of 77 patients (20.78%) with iatrogenic parathyroidectomy; and in 51 patients out of 655 (7.54%) without iatrogenic parathyroidectomy.