Anadolu öğretmen liseleri eğitim programının değerlendirilmesi
Assesment of the educational program of Anadolu teacher high schools
  1. Tez No: 62663
  2. Yazar: ZÜHAL ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
IV. ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu araştırmada, Anadolu Öğretmen Liseleri eğitim programında yer alan Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerinin, öğrencileri öğretmenlik mesleğine yönlendirmedeki etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın bu bölümünde, araştırma kapsamında elde edilen bulgular ışığında sonuçlara yer verilerek, ilgililere katkı sağlayacağı umulan kimi öneriler geliştirilmiştir. ÖZET Bu araştırmada, Anadolu öğretmen Liseleri eğitim programı kapsamında yer alan Öğretmenlik Meslek Bilgisi derslerinin, öğretim uygulamaları; öğrencileri öğretmenlik mesleğine yöneltme, sevdirme mesleğin gerektirdiği davranışları kazandırmadaki etkililiği ve öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutum düzeylerinin ne ölçüde olduğu belirlenmeye çalışılarak eğitim programı değerlendirilmiştir. Ayrıca bu okullarda daha nitelikli ve başarılı bir öğretimi gerçekleştirebilmek için alınması gereken önlemler konusunda bir takım öneriler geliştirilmiştir. Bu çalışmada, amaca ulaşabilmek için, Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri öğretmenlerinin programların uygulanmasıyla ilgili görüşlerinin alınması ve son sınıf öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının belirlenmesi uygun görülmüş ve böylece örneklem grupları belirlenmiştir. Anadolu Öğretmen Liseleri eğitim programının değrelendirilmesi için veri toplamak üzere, evren ve örneklem şu şekilde belirlenmiştir. 1. Bu Araştırma evrenini Türkiye'de bulunan 69 Anadolu Öğretmen Lisesinde görev yapan 97 Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri öğretmeni ile 1995-1996 öğretim yılında son sınıf öğrencisi bulunan 60 Anadolu Öğretmen lisesinin son sınıflarına devam eden 3387 öğrenci oluşturmaktadır. 2. Evrende yer alan son sınıf öğrencisi bulunan Anadolu Öğretmen Lisesinden 12 'si ve bu okullardaki toplam 1000 öğrenci örneklem kümesini oluşturmaktadır. 195196 3. Anadolu Öğretmen Liselerinde görev yapan Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri öğretmenlerin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamına alman örneklem gruplarından veri toplamak için; 1. Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri öğretmenlerine, öğretim programlarının uygulanmasına ilişkin olarak, görüşlerini belirlemek üzere, üç bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır. 2. Öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarım belirlemek üzere“Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının uygulanması sonucunda toplanan veriler istatistiksel olarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular; 1. Öğrencilerin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları, 2. Öğretmenlerin, Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri öğretim programlarının uygulanmasıyla ilgili olarak, amaçların gerçekleşme düzeyi, içeriğin amaçlarla tutarlılığı, öğretim süreçlerinin etkinliği ve ölçme ve değerlendirme etkinlikleri konusundaki görüşleri, ayrıca gelece yönelik eğilimleri ele alınarak değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmiştir. SONUÇLAR Araştırmada elde edilen sonuçlar; 1. Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri ile ilgili öğretim programlarının yapısal boyutlarına ilişkin yer alan her bir boyutun gerçekleşme düzeyi konusunda öğretmenlerin görüşlerine ilişkin sonuçlar, 2. Öğretmenlerin cinsiyetleri, yöneticilik deneyimine sahip olup olmamaları, yöneticilikte hizmet süreleri, meslekteki hizmet süreleri, öğrenim alanları, bitirdikleri yükseköğretim kurumuna göre görüşlerine ilişkin sonuçlar, 3. Öğretmenlerin Anadolu Öğretmen Liseleri eğitim programında yer alan Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri ile ilgili olarak, geleceğe yönelik eğilimlerine ilişkin sonuçlar, 4. Anadolu Öğretmen Liseleri öğrencilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutum düzeylerine ilişkin sonuçlar, şeklinde dört ana başlık altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
212 ABSTRACT in this practice teaching of Teaching Vacational Knowledge lessons, as part of practice teaching of Anadolu High Schools, their role in directing pupils to Teacher's Profession, pupil's attitudes tovvards Teaching as profession and their level of concera as regards the so called profession are attempted to be established and thereby educational program is assessed. Besides, in order to increase the teaching quality of Anadolu High Schools, some proposals are set forth. in this study, ideas of the teachers of Teaching Vacational Knowledge lessons concerning the application of programs and the establishment of the behaviours of seniour pupils towards teacher's profession are taken into consideration and in doing so sample groups are determined. As far as the collection of data to be used in the assessment of the educational program of Anadolu High Schools is concerned, the extent and sampling is established as follovvs: 1. The extent of the research covers 97 teachers of Teaching Vacational Knowledge lessons spreading över 69 Anadolu Teacher's Profession High Schools and 3387 seniour pupils of 60 Anadolu Teacher's Profession High School who were registered as seniour pupils in 1995-96 educational year. 2.12 of the afore-said Anadolu Teacher's Profession High Schools and 1000 pupils of these schools are the sampling categories. 3. Ali the teachers of the Vacational Knowledge of Teacher's Profession lessons employed in Anadolu High School are included within the range of the research. in order to collect data form the sampling categories included within the range of the search: 1.A pool of three stages, applied to the teachers of Vacational Knowledge of Teacher's Profession lessons, is taken with reference to the application of educational programs. 2.A“behavioural criterion with regard to the Teacher's Profession”is used to determine the attitudes of pupils towards Teacher's Profession. The data, collected after the data collecting tools are applied, are handled statistically.213 The results arrived at are treated and new proposals are offered by taking these into consideration: 1.The attîtudes of pupils towards Teachers's Profession. 2.As far as application of the educational programs of Vacational Knowledge of Teacher's Profession lessons is concerned, the yievvs of the of the teachers about the possibility of realization of the objektives, the combatibility of the content with the objectives, the effıciency of the educational process and the effieiency of measurement and assessment and their future orientation.