Farklı eğitim özgeçmişlerine sahip öğretmenlerin işitme engeline ilişkin bilgi düzeyleri ile işitme engelli çocuklar ve anne-babalarına yönelik tutumlarının karşılaştırılması
Attitudes and knowledge level of teachers with different educational backgraund toward hearing imparied children and their parents
  1. Tez No: 62664
  2. Yazar: TEVHİDE KARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL AKÇAMETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Bu araştırmada, işitme engelli çocuklarla çalışan ve farklı eğitim özgeçmişlerine sahip öğretmenlerin, engele ilişkin bilgi düzeyi ile işitme engelli çocuklar ve anne-babalarına yönelik tutumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla önce araştırmada veri toplamak üzere üç ölçme aracı geliştirilmiştir. Bu araçlar, 1. Bilgi Düzeyi Belirleme Aracı, 2.İşitme Engelli Çocuklara Yönelik öğretmen Tutum ölçeği, 3. İşitme Engelli Çocukların Anne- Babalarına Yönelik öğretmen Tutum ölçeği şeklindedir. Araştırmada kullanılan ölçme araçları araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup, geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin işitme engeline ilişkin bilgi düzeyi ile işitme engelli çocuğa ve anne-babasına yönelik tutumlarının, eğitim özgeçmişi, hizmet içi eğitim, yaş, cinsiyet, hizmette bulunma süresi, işitme engellilerle eğitim deneyimi ile deneyim süresi, eğitim düzenlemesi ve öğretim kademesi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. Araştırma mevcut durumu incelemeyi amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubunu, 12 ilde MEB'na bağlı işitme engelli çocuklara eğitim veren 21 yatılı ve gündüzlü özel eğitim okulu ile normal okul bünyesinde bulunan özel sınıflarda, kaynaştırma sınıflarında görev yapan 433 öğretmen oluşturmuştur. Bu öğretmenlerin 153'ü ön deneme grubunu oluştururken, 280 öğretmen araştırmanın amaçları doğrultusunda çözümleme yapılan grubu oluşturmuştur.Araştırmada verilerin çözümlenmesi SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları aracılığı ile toplanan verilerin, araştırmanın amaçlan doğrultusunda belirlenen değişkenler açısından anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı varyans analizi tekniği ile hesaplanmıştır. Varyans analizi sonucunda anlamlı farklılık bulunan değişkenlerde, farklılığın hangi ortalamalardan kaynaklandığını belirlemek üzere Fischer LSD Testi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel çözümlemeler sonucunda araştırmanın bulguları, 1. Öğretmenlerin işitme engeline yönelik bilgi düzeyine ilişkin bulgular, 2. öğretmenlerin işitme engelli çocuklara yönelik tutumlarına ilişkin bulgular, 3. öğretmenlerin işitme engelli çocukların anne-babalarına yönelik tutumlarına ilişkin bulgular şeklinde verilmiştir. Bilgi düzeyine ilişkin bulgularda, eğitim özgeçmişi, yaş, deneyim süresi, eğitim düzenlemesi ve öğretim kademesi değişkenlerinin bilgi düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı bulunmuştur. Cinsiyet, öğretmenlik mesleğinde bulunma süresi, eğitim deneyimi ve hizmet içi eğitim programına katılma değişkenlerinin ise, öğretmenlerin engele ilişkin bilgi düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açmadığı araştırmadan elde edilen diğer bulgulardır. öğretmenlerin işitme engelli çocuklara yönelik tutumlarına ilişkin bulgularda, eğitim özgeçmişi, cinsiyet, öğretmenlik mesleğinde bulunma süresi ve öğretim kademesi değişkenlerinin tutumlar üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı bulunmuştur. Yaş, işitme engellilerle eğitim deneyimi, deneyim süresi, eğitim düzenlemesi ve hizmet içi eğitim programına katılma değişkenlerinin tutumlar üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı araştırmanın bulguları arasında yer almaktadır.öğretmenlerin işitme engelli çocukların anne-babalarına yönelik tutumlarına ilişkin bulgularda, yalnızca öğretmenin eğitim özgeçmişi değişkeninin, tutumlarda anlamlı bir farklılık oluşturduğu, diğer değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gözlenmediği araştırmanın diğer bulgularıdır. ÖNERİLER Araştırma bulguları çerçevesinde oluşturulan öneriler eğitime, uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik öneriler şeklinde sunulmuştur. Eğitime ve Uygulamaya Yönelik Öneriler 1. İşitme engelli çocukların eğitiminde görev alan öğretmenlerin, özel eğitim alanında eğitim görmüş olmaları ulaşılması gereken temel amaçtır. Araştırmadan elde edilen bulgular, bu amacı destekler niteliktedir. Bu nedenle öncelikle, işitme engellilerin eğitimi alanında yetişmiş öğretmenlerin sayılarının artırılmasına çalışılmalıdır. 2. İşitme engellilerin eğitiminde görev alan normal okul öğretmenlerinin, engellilerin eğitimi konusundaki bilgi eksiklikleri, hizmet içi eğitim programları aracılığı ile giderilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenle, işitme engellilerin eğitiminde görev alan tüm normal okul öğretmenlerinin, hizmet içi eğitim programlarına katılımlarının sağlanması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. 3. Hizmet içi eğitim programlarının, öğretmenlerin işitme engelli çocukların eğitimine ilişkin bilgi ve beceri kazandırabilmesi ve yararlı olabilmesi 171
Özet (Çeviri)
Summary This research aimed to examine the attitude and knowledge level of teachers who work with hearing impaired children. In order to this a total of three measurement tools is developed. 1. Knowledge Level Questionare, 2. Teachers' Attitude Scale Towards Hearing Impaired Children, 3. Teachers' Attitude Scale Towars Parents of Hearing Impaired Children. The psychometric properties (reliability and validity) of the three tools are shown by the reseacher. The research also examined the effect of different variables are as follows: educational background of teachers, inservice training, age, sex, years of teaching, educational experience with hearing impaired children and years of this experience, educational placement, teaching level. A total of 433 teachers who either work for special classes and schools or mainstreaming classes participated in this study. Of these 433 teacher, 153 participated in the pilot study. The data was analyzed by two way analysis of variance and the significant difference was tested by Fischer LSD. The results demonstrated that teachers' knowledge level about hearing impairment is effected by the educational background, age, years of educational experience, educational placement and teaching level. The educational background, sex, years of teaching and teaching level were also found to affect the attitudes toward hearing impaired children. Educational background, on the other hand, was the only variable that affected the teacher's attitudes to parents of hearing impaired children. 175