Children channels in youtube: A content analysis study
Youtube'daki çocuk kanalları: Bir içerik analizi çalışması
- Tez No: 626648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tez özellikle Türkiye'deki en çok izlenen ilk on çocuk merkezli YouTube kanalının en çok izlenen ilk üç videosunun içerik ve yorum analizini yapmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, 27 Şubat 2019 tarihi itibariyle en çok izlenen on çocuk kanalının en çok izlenen ilk üç videosunun içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizinin ardından videoların altına gelen yorumlar da videolardaki davranışların videoları izleyen kişilerde yarattığı etkileri görmek amacıyla incelenmiştir. Video başına ortalama izlenme oranlarına göre sırasıyla belirlenen kanallar; Oyuncak Avı, Ceylin-H, Fındık Ailesi, Hayal Ailesi, Oyuncak Oynuyorum, Pırtık, Oyuncak Kraliyeti, Fatih Selim Tube, Cennet Kuşlarım TV ve KızVızVız'dır. Bu kanalların en çok izlenen ilk üç içeriği belirlenmiş, içindeki konuşmaları not edilmiş ve NVivo 12 programı aracılığıyla kodlanmıştır. Kodların sonucunda toplam otuz kanal için on ortak tema bulunmuştur. Bu temalar sırasıyla; Eylemler, Markalar, Duygular, Cinsiyet Rolleri, İzleyiciye Yönelik Hareketler, Olumlu Davranışlar, Olumsuz İçerikler, Ürünler, Dil ve İlişkilerdir. Bu on tema adına incelenen otuz videoda toplam 1.092 kod bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis specifically focuses on the minor YouTubers and their channels, aiming to analyse the contents and the comments. In the context of this study, the qualitative content analysis of the three most watched videos of the top ten child channels was made based on February 27, 2019. The method includes the top three watched videos of the top ten children-oriented YouTube channels in Turkey, and the viewers' comments for the contents, respectively. The channels are; Oyuncak Avı, Ceylin-H, Fındık Ailesi, Hayal Ailesi, Oyuncak Oynuyorum, Pırtık, Oyuncak Kraliyeti, Fatih Selim Tube, Cennet Kuşlarım TV and KızVızVız in order of their average viewing rates per video. Their top three videos are transcribed and coded using NVivo12. In total, there are ten different themes about the channels and totally thirty videos. These themes are; Actions, Brands, Emotions, Gender Roles, Gestures for Viewers, Healthy Behaviours, Inappropriate Things, Items, Language and Relationship with 1.092 nodes.