Entegre raporlama ve sürdürülebilirlik raporlaması: Karşılaştırmalı analizi
Integrated reporting and sustainability reporting: Comparative analysis
  1. Tez No: 626704
  2. Yazar: MUSTAFA ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yirmi yıl içinde yaşanan çevresel sorunlardan dolayı işletmelerin üretim yaparken çevreye ne kadar zarar verdiği, ne kadar sürdürülebilir olduğu, yatırımcıların merak ettiği konular haline gelmiştir. Yatırımcılar, yatırım kararı verirken bu gibi konularda işletmelerden bilgi talep etmeye başlamışlardır. Bu bağlamda işletmeler sürdürülebilirlik anlayışlarını, çevreyle olan ilişkilerini ilgili paydaşlara aktarabilecekleri raporlama sistemlerine ihtiyaç duymuşlardır. Bu ihtiyacın giderilebilmesi için işletmeler tarafından kurumsal sorumluluk raporları ile sürdürülebilirlik raporları, geleneksel finansal raporlamaya ek olarak hazırlanmaya başlanmıştır. Daha sonra sürdürülebilirlik raporlarına alternatif olarak ortaya çıkan ve işletme hakkında tüm bilgileri tek bir raporda, ilgili paydaşlara aktardığı düşünülen entegre raporlama kavramı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı, entegre ve sürdürülebilir raporlama sistemlerinin karşılaştırmasını yapmak, entegre raporlamanın üstlendiği rolleri ortaya koymak, entegre raporlamanın iş dünyasına sağlayacağı faydaları izah etmeye çalışmaktır. Tez çalışması kapsamında, Güney Afrika'da faaliyet gösteren 8 şirket ile Türkiye'de faaliyet gösteren 4 şirketin farklı yıl ve dönemlere ait entegre ve sürdürülebilirlik raporu incelenmiştir. Yapılan araştırmada içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Tez çalışması sonucunda elde edilen temel bulgulara göre, entegre raporlamanın sürdürülebilirlik raporlarını kapsadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda her iki rapor kapsamında da işletmelerin sürdürülebilirlik anlayışları açıklanmaktadır. Ancak sürdürülebilirlik raporlarında işletmenin geçmişine ait bilgilere yer verilmekte iken entegre raporlamada elde edilen sürdürülebilirlik değerleri işletmenin geleceği ile ilişkilendirilerek açıklanmaktadır. Buna ek olarak entegre raporlamada işletmenin finansal performansı, zaman içinde nasıl değer oluşturmaya çalıştığı, risk ve fırsatları gibi yatırımcıların merak ettiği diğer konularda, bir bütün olarak ifade edilmektedir. Entegre raporlamanın bu gibi yönleriyle sürdürülebilirlik raporlarından farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca entegre raporlama, işletmelerin bütün bilgilerini tek bir raporda, ilgili bilgi kullanıcılarına aktarma görevini üstlendiğinden iş dünyasındaki yatırımcı-işletme ilişkilerini geliştirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the environmental problems experienced in the last twenty years, how much the businesses have harmed the environment while making production, how sustainable they have become the subjects that investors are curious about. Investors have begun to request information from businesses when making an investment decision. In this context, businesses need reporting systems, where they can convey their sustainability understanding and their relations with the environment to relevant stakeholders. In order to meet this need, corporate responsibility reports and sustainability reports have started to be prepared in addition to traditional financial reporting. The integrated reporting concept, which emerged as an alternative to sustainability reports and which is thought to transfer all information about the company to the relevant stakeholders, has emerged in a single report. Accordingly, the aim of the thesis study is to compare integrated and sustainable reporting systems, to reveal the roles taken by integrated reporting, and to explain the benefits of integrated reporting to the business world. In the thesis, 4 companies operating in Turkey with 8 companies operating in South Africa belong to different years and integrated sustainability report period were examined. Content analysis method was used in the research. According to the main findings obtained as a result of the thesis study, it has been concluded that integrated reporting covers sustainability reports. In this context, sustainability understandings of businesses are explained within the scope of both reports. However, while sustainability reports contain information about the company's history, sustainability values obtained in integrated reporting are explained in relation to the future of the company. In addition, in integrated reporting, the financial performance of the business, how it tries to create value over time, risks and opportunities are expressed as a whole, in other areas that investors are curious about. It is concluded that integrated reporting differs from sustainability reports in such aspects. In addition, it is concluded that integrated reporting can improve investor-business relations in the business world as it assumes the task of transferring all the information of the enterprises to the relevant information users in a single report.