16-18 yaş arası erkek voleybolcularda balistik antrenmanın dikey sıçrama performansına ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of ballistic training on vertical jumping performance and some physical and physiological parameters in 16-18 years old volleyballs
  1. Tez No: 626726
  2. Yazar: DUYGU SAVAŞ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma 16-18 yaş erkek voleybolculara uygulanan balistik antrenmanın, sporcuların dikey sıçrama performansı ve bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya çalışma grubu (ÇG; n=12) ve kontrol grubu (KG; n=12) olmak üzere toplam 24 genç voleybol oyuncusu katılmıştır. ÇG sporcuları 8 hafta süresince haftada 3 gün balistik antrenman programı uygularken KG sporcuları geleneksel çalışmalarına devam etmişlerdir. Sporcuların ön-son testlerinde; durarak uzun atlama (DUA), dikey sıçrama (DS), sağlık topu fırlatma (STF), handgrip pençe kuvveti (HG), esneklik (ESN), 30 sn sıçrama devamlılığı (30-sn-S) ile çeviklik ölçümleri (T-test) alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of ballistic training performed on 16-18 age male volleyball players on the vertical jump performance and some physical and physiological parameters of athletes. A total of 24 young volleyball players participated in the study, including the study group (SG; n = 12) and the control group (CG; n = 12). SG athletes applied ballistic training program 3 days a week for 8 weeks while CG athletes continued their traditional work. In the pre-test of the athletes; standing long jump (SLJ), vertical jump (VJ), med ball throwing (MDT), hand grip strength (HGS), elasticity (ELS), continuity of jumping on 30 sec (30-sec-CJ) and measurement of agility (MA) were taken.