Adölesan voleybol oyuncularında torakal kifoz ile servis hızı ve omuz kas kuvveti arasındaki ilişki
Relationship between thoracic kyphosis and serve speed and shoulder muscle strength in adolescent volleyball players
- Tez No: 754497
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan voleybol oyuncularında torakal kifoz ile servis hızı ve omuz kas kuvveti arasındaki ilişkiyi araştırmaktı. Çalışmaya 14-18 yaş aralığında 40 (20 kadın, 20 erkek) adölesan voleybol oyuncusu dahil edildi (Yaş: 16,3±0,76 yıl, Vücut Kütle İndeksi: 20,3±1,69 kg/m2). Sporcuların omuz internal ve eksternal eklem hareket açıklığı ölçümleri manuel gonyometre ile, torakal kifoz ölçümleri Spinal Mouse ile, servis hızı ölçümleri radar tabancası ile, omuz internal ve eksternal rotator konsantrik kas kuvvet ölçümleri 60°/sn ve 300°/sn açısal hızlarda IsoMed 2000® izokinetik dinamometre ile ve patlayıcı kuvvet ölçümleri tek kol sağlık topu fırlatma testi ile yapıldı. Değişkenler arası ilişki Pearson Korelasyon testi ile incelendi. İstatistiksel analiz sonucunda; torakal kifoz ile servis hızı arasında ters yönlü, orta dereceli (r=-0,452) ilişki bulundu (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları adölesan voleybol oyuncularında torakal kifoz artışının servis hızı ve omuz eksternal rotator kas kuvvetini negatif yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bu bilgiler ışığında; adölesan voleybolcularda düzenli olarak yapılacak postür değerlendirmesinin bireye özgü antrenman ve egzersiz programlarının oluşturulması açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. Değerlendirme sonucu elde edilen bulgulara göre verilecek torakal postür egzersizleri de sporcularda performans gelişimi sağlanması ve yaralanmaların önlenmesi açısından faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between thoracic kyphosis, serve speed and shoulder muscle strength in adolescent volleyball players. Forty (20 female, 20 male) adolescent volleyball players between the ages of 14 and 18 were included in this study (Age: 16,3±0,76 years; BMI: 20,3±1,69 kg/m2). Shoulder joint internal and external rotation range of motion measurements were performed with a manual goniometer, the thoracic kyphosis was measured with a Spinal Mouse, serve speed was measured with a radar gun, shoulder internal and external rotator concentric muscle strength were measured with IsoMed 2000® isokinetic dynamometer at 60°/sec and 300°/sec angular velocities, and explosive strength measurements were performed with the seated single arm shot put test. The Pearson correlation test was used to analyze the relationship between variables. As a result of the statistical analysis, a negative and moderate correlation (r=-0,452) was found between thoracic kyphosis and serve speed (p0,05). The results of this study show that the increase in thoracic kyphosis may negatively affect serve speed and shoulder external rotator muscle strength in adolescent volleyball players. Thus, we believe that regular posture assessment in adolescent volleyball players is important in terms of creating an individual training and exercise programs. Thoracic posture exercises, to be given according to the findings obtained as a result of the evaluation, may also be beneficial in terms of providing performance improvement and preventing injuries in athletes.