Azaltılmış doz PGF2α kullanılarak yapılan seksüel senkronizasyonun koyunlarda bazı reprodüktif parametreler üzerine etkisi
The effect of sexual syncronization by reduced dose PGF2α on some reproductive parameters in sheep
  1. Tez No: 626729
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı; medroxyprogesteron asetat (MAP) içeren süngerlerle seksüel senkronizasyon uygulanmış koyunlarda süngerin uzaklaştırılması esnasında gebe kısrak serum gonadotropini (PMSG) ve azaltılmış doz ya da tam doz prostaglandin f 2alfa (Pgf2α) enjeksiyonunun koyunlarda bazı reprodüktif parametreler üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma grubunu yarım koyun dozu Pgf2 kullanılan A grubunda 116 baş şişek ve tam koyun dozu Pgf2α kullanılan B grubunda 122 şişek olmak üzere iki grupta toplam 238 baş İvesi koyunu oluşturmuştur. Gebe şişek sayısı A, B gruplarında ve toplamda sırasıyla 78 (%67.2), 88 (%72.1) ve 166 (% 69.7) olarak kaydedilirken A ve B grupları ile toplamda gebe olmayan şişek sayıları 38, 34 ve 72 olarak kaydedilmiştir (P0.05). A, B gruplarında ve toplamda atık olan kuzu sayısı (ölü kuzu sayısı) sırayla 3, 8 ve 11 iken, atık kuzu oranları ise %3.8, %9.5 ve %6.7 olarak belirlenmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of half dose or full dose Pgf2α injection on some reproductive parameters in sheep during the sexual synchronization protocol with sponges containing medroxyprogesterone acetate and PMSG. The study group consisted of 116 in group A with half dose Pgf2α and 122 ewes in group B with full dose Pgf2α. The number of pregnant ewes was recorded as 78 (67.2%), 88 (72.1%) and 166 (69.7%) in group A, B, and totally, respectively. The total number of non-pregnant ewes were 38, 34 and 72 with A and B groups (P> 0.05). The number of sheep in giving birth in A, B and total groups were detected as 75, 78 and 153, respectively. Single births were determined in A, B groups and totally 71, 57 and 128 respectively. Twin births were determined in groups A, B and totally as 4, 12 and 16 respectively. In group B, one ewe gave triplet. Fertility was determined as 68.1%, 68.9% and 68.5% in groups A, B and totally respectively (P> 0.05). The number of stillbirths (dead lambs) in groups A, B and totally were 3, 8 and 11, while stillbirth lamb rates were 3.8%, 9.5% and 6.7% respectively (P> 0.05).