Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile aşırı besin tüketim isteğinin araştırılması
Investi̇gation of physical activity levels of university students to the requirement of excess nutrient consumption
- Tez No: 626730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER ÖZBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin; Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören 280 öğrenciden ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin; Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören 256 öğrencilerden oluşmaktadır. Toplam gönüllü 536 öğrenciye ulaşılmıştır. Çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesinin amaçlandığı bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin aşırı besin tüketim isteklerini belirlemek için FCQ'nun Türkçeye çevrilmiş formu olan, 9 faktör ve 39 maddeden oluşan“aşırı besin isteği ölçeği”(ABİS), fiziksel aktivite düzeyleri için,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Uzun Formu (IPAQ), sosyo-demografik bilgiler için, ”Kişisel Bilgi Formu" uygulatılmıştır. İstatistiksel analizde boy, kilo ve BMI değişkenleri için tanımlayıcı, diğer değişkenlere frekans analizi yapılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespiti için yapılan normallik testi sonucunda verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiştir. Normal dağılmadığı için istatistiksel analizde non parametrik testler kullanılmıştır. İki değişkenli karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, ikiden fazla değişkenli karşılaştırmalarda Kruskal- Wallis H testi kullanılmıştır. Aşırı besin isteği ile fiziksel aktivite durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesinde ise Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in Düzce University Faculty of Sport Sciences; Sports Management, Coaching Education, Physical Education and Sports Teaching Departments of 280 students and Muğla Sıtkı Koçman University Sports Sciences Faculty; It consists of 256 students studying in Sports Management, Coaching Education, Physical Education and Sports Teaching Departments. A total of 536 students were reached. In this study, which is aimed to be evaluated in terms of various variables, the screening model was used. In order to determine the excessive nutrient consumption requirements of students, the, excess nutrient request scale mad (ABIS), which consists of 9 factors and 39 items, was translated into Turkish. For the demographic information,“Personal Information Form”was applied. Statistical analysis was performed for the variables of height, weight and BMI, and frequency analysis was used for other variables. It was determined that the data were not distributed normally as a result of the normality test to determine whether the data were normally distributed. Non-parametric tests were used in statistical analysis since they were not distributed normally. Mann-Whitney U test was used for two-variable comparisons and Kruskal-Wallis H test was used for comparisons with more than two variables. Spearman correlation test was used to determine the relationship between excessive nutritional desire and physical activity.