Toplumsal değer ve normlar kapsamında ahlaki panik oluşumu: Kızlı-erkekli aynı evde kalınması örnek haber incelenmesi
Moral panic formation under social values and norms: Examination of sample news about living at same apartment as together famele and male students
  1. Tez No: 626745
  2. Yazar: GAMZE SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERZURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Belirli bir fiziki alanda yaşayan, ortak bir kültürü paylaşan ve kendi devamlılığını sağlayan toplumlarda zaman zaman panik havası yaşanmaktadır. Toplumdaki bireyler değer ve normlarına karşı bir tehdit algıladığında endişeler yaşamaktadır. Bu endişeyi yaratan durum, birey ya da gruplara karşı ortak bir algı yaratmaktadır. Bu ortak yargı ise çoğunlukla medya yoluyla yapılmaktadır. Medya söz konusu tehdit olgusunun kahramanlarını sapkın olarak tanımlamaktadır. Bu sapkın bireyler toplumun huzurunu bozmakta ve değerleri tehdit etmektedir. Var olan düzeninin bozulmasını istemeyen toplum söz konusu bu davranışı gerçekleştirenleri etiketleyerek onları damgalamaktadırlar. Damgalanan birey ya da gruplar toplumdan dışlanır ve yalnızlığa mahkûm olurlar. Bozulan huzurun geri getirilmesini, tehdittin ortadan kaldırılmasını ise toplumun güçlü kesimleri üstlenmektedir. Bunlar medya yöneticileri, siyasetçiler, kolluk kuvvetleridir. Yasa yapıcılar tehditte karşı yasa çıkarırlar ya da o aşamaya gelinmesini vaat ederler. Kolluk güçleri ise huzuru bozanları denetler ve huzura kavuşulması görevini üstlenmektedirler. Bu panik havası bazen kısa süreli bazen ise uzun ve daha ciddi olabilmektedir. Yayınlanan haberlerdeki kimi gerçekleri gizler kimisini de vurgulayarak öne çıkarmaktadır bu tamamıyla onun çıkarları doğrultusunda yapılmaktadır. Bu araştırmanın konusu, ana akım medyada yer alan kızlı-erkekli aynı evde kalınması söyleminin ahlaki panik olayları açısından nasıl örnek teşkil edildiğinin incelenmesidir. Bu konu çerçevesinde dört ulusal gazetenin bir aylık nüshası çerçeveleme yöntemi ile analiz edilmiştir. Ayrıca çalışma analiz edilen örnek haber metinleri ile medyanın toplumsal değer ve normlar kapsamında ahlaki panik oluşumundaki etkinliği incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, incelenen örnek olayın ahlaki panik özellikleri taşıdığı ortaya konulmuştur. Ahlaki panikler oluşturulmasında toplumsal değer ve normlar etkisinin var olması da bir diğer sonucu kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
There are sometimes that the societies, which share the common cultures, living in a certain area and sustain their self-existing, have panic. Indivuduals are worried when they sense of a threat against the moral values and the norms and it creates a common perception against these individuals or groups. The media identify the heroes who are source of the treats as“deviant”. These stigmatized individuals or groups who spoil the peace are excluded from the society and left alone. Bringing the peace and eliminating the threats are overtaken by the powerful groups of the society.These are media managers, politicians and the law emforces. Law enforces police the individuals who spoils the peace and maintain the societies tranquility.This panic atmosphere may last as shot term or long term and more serious. News are sometimes concealed or emphasized others, and this is done for the interest of those. The subject of this research is to explain how famele-male living in the same aparment as students is shown as an example in terms of moral panic status. In this perspective, four national newspaper's copy is analysed by framing method for one month. Moreover, the effect of the media on the creation of the status panic is analysed by these texts on the newspaper. As a result, it is detected that analysed examples are carrying moral panic features. The another result is that the social values and norms have effect on the creation of moral panic.