E-ticarete ilişkin KDV uygulaması ve sorunlarının değerlendirilmesi
Problems in VAT application regarding electronic trade
- Tez No: 626746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İçinde bulunduğumuz dönemi ifade etmekte kullanılan“ bilgi çağı”sosyal yaşamın farklı alanlarında yenilikler sunarken, ticaretin işleyişinde de köklü değişiklikler getirmektedir. Bu yeni çağın ticaretinde her geçen gün daha fazla yer almaya başlayan elektronik ticaretin, gelecek yıllarda hacminin büyümeye devam edeceği öngörülmektedir. Bu çalışma, elektronik ticaretin büyüyen hacmine cevap verecek vergi usul ve esasları oluşturulurken ortaya çıkan sorunları ortaya koymaktadır. Elektronik ticaretin vergilendirmesini konu alan çalışma daha özelinde mevcut vergi düzenlemelerinin, harcamalar üzerinden alınan bir vergi türü olan KDV'nin elektronik ticarette uygulanmasındaki sorunları değerlendirmekte ve çözüm önerilerinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The information age, which is used to express the current period, introduces innovations in different areas of social life and brings fundamental changes in the functioning of trade. Electronic commerce, which has become more and more involved in the trade of this new age, is expected to continue to grow in the coming years. This study uncovers the issues that arise during the establishment of tax procedures and principles to respond to the growing volume of electronic commerce. The study, which focuses on the taxation of electronic commerce, evaluates the problems in the implementation of the current tax regulations, VAT, which is a type of tax on expenditures, and proposes solutions.