Türkiye'de uygulanan para politikası araçlarından rezerv opsiyon mekanizması (ROM)
Reserve option mechanism from monetary policy instruments being implemented in Turkey
  1. Tez No: 626747
  2. Yazar: YASİN ALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Cari işlemler açığı veren ülkeler için kısa vadeli sermaye hareketliliği ayrı bir önem taşımaktadır. Cari işlemler açığının finansmanına katkı sağlayan kısa vadeli sermaye hareketlerindeki oynaklık finansal kırılganlığa neden olmaktadır. 2008 yılının sonlarında Amerika'da başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan küresel finans kriz sonrasında risk iştahının artmasıyla da beraber gelişmekte olan ülkeler spekülatif sermaye hareketleriyle karşı karşıya kalmıştır. Bu bağlamda, TCMB oynak sermaye hareketlerini kontrol altına almak, dış finansal şoklara karşı ekonominin dayanıklılığını artırmak ve bu şoklara hızla tepki verebilmek için yeni para politikası araçları aramaya başlamıştır. Söz konusu sorunların çözümünde TCMB kendine has iki politika aracı inşa etmiştir. Bunlar Faiz Koridoru ve Rezerv Opsiyonu Mekanizmasıdır (ROM). Bu çalışmada mevcut para politikası araçları tanıtılmış, zorunlu karşılık uygulaması ve ROM detaylı olarak incelenmiş, yeri, önemi ve 2019 yılına kadar olan tarihsel süreci ele alınmış, zorunlu karşılık uygulamasında ROM'un getirdiği döviz ve altın cinsi karşılık tesisi imkanından yararlanma ile ilişkili olarak karşılaştırmalar sunulmuş ve etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Short-term capital volatility is of particular importance for countries that has current account deficit. The volatiles short-term capital flows that contribute to finance the current account deficit caused financial fragilities. Developing countries, together with the increase in risk appetite after all the world under the influence of global financial crisis beginning in the US in the last months of 2008, faced with speculative capital movements. In this context, CBRT began looking for a new monetary policy tools to take control of volatile capital flows, to increase the economy's strength, to external financial shocks and to respond quickly to this shocks. In solving these problems, CBRT has built two own policy tools. They are the Interest Rate Corridor and Reserve Option Mechanism (ROM). In this study, present monetary policy instruments are introduced, reserve requirements application and ROM are examined in detail; their place, importance and the process of ROM until 2019 effects and comparisons are presented and their effects are discussed in relation to the level of utilization of ROM's foreign exchange and gold equivalent facility in the reserve requirement application.