Türkiye'de 2010 yılından günümüze kadar uygulanan para politikaları
Monetary policies implemented in Türkiye since 2010
- Tez No: 923427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel ekonomik krizin etkileri ile ülkeler farklı para politikası araçları ile piyasaya müdahalede bulunurlar. 2008 yılında yaşanan bu küresel finans krizi, ülkelerin ekonomilerine ciddi etkide bulunmaktadır. Ülkeler bu kriz ile baş edebilmek için geleneksel politika araçlarının dışına çıkıp bu krizin olumsuz etkilerini yok etmek için, yeni bir para politikası tasarımına gitmiştir. Bu para politikası araçları içerisine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika araçlarını da çeşitlendirerek politika faizinin yanına faiz koridoru, zorunlu karşılıklar politikası, Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) ve likidite yönetimi gibi araçları da ilave ederek bankanın fiyat istikrarından ödün vermeden finansal istikrarı sağlamak yolunda adımlar atmıştır. Çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2010 yılı sonrasında uygulanan para politikası sonucunda neler yaşandığını ve yeni yaklaşımda fiyat istikrarının yanında finansal istikrarı doğrultusunda para araçlarının bu kriz döneminde nasıl bir şekil aldığı ve krizin etkilerini en aza indirmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ne şekilde hedefler amaçladığı ve bu amaçla kullanılan araçların detaylı bir incelemesi yapılacaktır. Pandemi (Covid-19 salgını) sürecinde uygulanan para politikasına da değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The effects of the global economic crisis prompt countries to intervene in the markets using various monetary policy tools. The global financial crisis of 2008 had a significant impact on the economies of countries. In order to cope with this crisis, countries moved beyond traditional policy tools and adopted new monetary policy frameworks to mitigate the negative effects of the crisis. Within this context, the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) diversified its policy tools by adding the interest rate corridor, required reserve policies, the Reserve Option Mechanism (ROM), and liquidity management to its policy interest rate, taking steps to ensure financial stability without compromising price stability. This study will examine the developments following the implementation of the CBRT's monetary policy after 2010, analyzing how the new approach shaped the policy tools aimed at achieving both price stability and financial stability during this crisis period. Furthermore, the study will assess how the CBRT targeted its goals and utilized these tools to minimize the crisis's impact, including a discussion of the monetary policy applied during the pandemic period.