Hipertansif kriz hastalarında near infrared spectroscopy (NIRS) ile beyin oksijenizasyonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 626814
  2. Yazar: AHMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Hipertansiyon durumunda beyin oksijenizasyonu değişmektedir. Beyin ve doku oksijenizasyonunu NIRS yöntemi ile ölçülebilir. Çalışmamızın temel amacı hipertansiyon durumlarında beyin oksijenizasyonunun değişip değişmediğini NIRS yöntemi ile belirleyip belirleyemeyeceğimizi araştırmaktır. Böylece bu yöntemle hastalarımızın beyin oksijenizasyonunu sürekli şekilde takip edip gelişebilecek patolojik durumları ön görebiliriz düşüncesindeyiz. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastaneye hipertansif atakla başvurup başvuru anında semptomu olan, 18 yaşından büyük, akut nörolojik hasarı olmayan hastalar dahil edildi. Hastaların başvuru anında NIRS ölçümleri yapıldı ve iv antihipertansif tedavi başlandı, tansiyonları düşürüldü. Tedavi süresince 0. 15. 30. ve 60. dk NIRS ölçümleri ve kan basıncı değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 35'i erkek, 19'u kadındı. DKB'nin ilk ölçümü ile beynin hem sağ hem sol lobunun oksijenizasyonu arasında istatistiksel olarak anlam vardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: In the case of hypertension, brain oxygenation changes. Brain and tissue oxygenation can be measured by NIRS method. The main purpose of our study is to investigate whether or not we can determine whether brain oxygenation changes in hypertension situations with the NIRS method. Thus, with this method, we think that we can predict the pathological conditions that can develop by constantly following the brain oxygenation of our patients. Materials and Methods: In our study, patients who were admitted to the hospital with hypertensive attack and had symptoms at the time of admission, who were over the age of 18, without acute neurological damage were included. NIRS measurements were made at the time of admission, and iv antihypertensive treatment was started, their blood pressure was reduced. During the treatment, 0. 15. 30. and 60. min NIRS measurements and blood pressure values were recorded. Results: Of the patients included in our study, 35 were male and 19 were female. There was a statistical significance between the initial measurement of DBP and the oxygenation of both the right and left lobes of the brain.