Çatışma ve uyum sorunları karşısında zabıta teşkilatı: Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Police organization against conflict and compliance problems: An example of Ankara Metropolitan Municipality
- Tez No: 626893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yerel yönetimler belde halkının tüm hayatını idame ettirdiği, refah ve huzur içinde bir yaşam talep ettikleri mekânlar olmaları bakımından önemli bir yaşam alanıdır. Bu bağlamda belediyeler yerel yönetimin en önemli yapı taşı konumundadır. Yerel yönetimlerin belde halkına yaşanılabilir, mutlu ve esenlik dolu bir ortam sağlayabilmeleri bakımından bir özel kolluk kuvveti olan Zabıta Teşkilatı'nın görev alanı ve önemi de yadsınamaz. Belediye kurumlarının tabiri caizse aynası olarak görülen Zabıta Teşkilatı özel kolluk kuvveti olarak görev yaparak halkın esenlik ve huzurunu sağlamakla yükümlüdür. Bu önemli görevi icra ederken de Zabıta Teşkilatı'nın asıl güç kaynağını kurumsal kimliği, koordinasyonu ve eş güdümlü çalışması oluşturacaktır. Eş güdümlü çalışma sistemi ve koordinasyonu oturmuş bir Zabıta Teşkilatı misyonunu, vizyonunu ve bu bağlamda çalışmalarını belde halkına net bir şekilde ifade ederek vatandaşa güven verecek öte yandan da vatandaşın desteğini her daim yanında hissedecektir. Bu çalışmada özellikle Zabıta Teşkilatı'nın halk nazarındaki imaj, algı ve itibarı ile Zabıta Teşkilatı personelinin mevzuattan kaynaklı ve sahada bire bir yaşadığı ana sorunlar ve çözüm önerileri ile Büyükşehir Belediyeleri ile İlçe Belediyeler arasında yaşanan yetki karmaşası, mücavir alan problemleri üzerinde durularak olası çözüm yolları mevzuat ve güncel politik gelişmeler ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local administrations are an important living space in terms of being the places where the people of the township maintain their lives and demand a peaceful and peaceful life. In this context, municipalities are the most important building block of local government. The duty and importance of the Police Department, which has a special law enforcement force, cannot be denied in order for local administrations to provide a livable, happy and peaceful environment for the local people. The Municipal Police Department, which is regarded as the mirror of the municipal institutions, is obliged to provide the peace and peace of the people by serving as a special law enforcement force. While performing this important task, the main power source of the Municipal Police Department will be its corporate identity, coordination and co-ordinated work. On the other hand, he will always feel the support of the citizen. In this study, especially the image, perception and reputation of the Municipal Police Department in public view, the main problems and solution suggestions experienced by the staff of the Municipal Police Department and the authority confusion between the Metropolitan Municipalities and District Municipalities, and the possible solution ways. analyzed in the light of legislation and current political developments.