Fen alanında robotik kodlama kullanılarak gerçekleştirilen projelerin, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi tutumları üzerine etkisi
The effect of science projects via robotic coding on teacher candidates' technological and pedagogial field knowledge
  1. Tez No: 627009
  2. Yazar: MELİKE REMZİYE YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, fen alanında robotik kodlama kullanılarak gerçekleştirilen projelerin, öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi tutumları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda 2018 -2019 eğitim öğretim yılı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliğinde öğrenim gören 4. sınıf öğretmen adayları ile yürütülmüştür. Araştırmanın modelini deneysel yöntemin“öntest- sontest kontrol gruplu deseni”oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Schmidt ve arkadaşları tarafından 2009 yılında geliştirilen ve 2011 yılında Türkçeye uyarlanan 47 maddeden oluşan“Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB)”ölçeği kullanılmıştır. Proje uygulamaları dört hafta devam etmiş olup, elde edilen veriler SPSS veri programı aracılığıyla eşleştirilmiş grup t-testi kullanılarak 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda, robotik kodlama kullanılarak gerçekleştirilen (park sensörü, ışık, ışık sensörü ve sulama sistemi) projelerin öğretmen adaylarının; teknoloji bilgisi, içerik bilgisi, pedagoji bilgisi, pedagojik içerik bilgisi, teknolojik içerik bilgisi, teknolojik pedagojik bilgi ve teknolojik içerik bilgisi tutumlarının olumlu yönde geliştiği belirlenmiştir. Uygulama sonucunda önteste vermiş oldukları yanıtlar ile sonteste verdikleri yanıtlar arasında anlamlı düzeyde farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the impact of the projects that were executed via robotic coding in the field of science, on the teacher candidates' knowledge in the technological pedagogy field, was examined. The dataset was collected from the senior class students (i.e. teacher candidates) of Science Education at Mehmet Akif Ersoy University (MAEU).The first test & last approach (with a control group) was employed in the experimental design part of our research methodology.Technological pedagogical content knowledge (TPACK) measure, which was built by Schmidt et al.(2009) via building 47 elements and translated into Turkish language in 2011, was adopted as the data collection method.The data that were collected through the experiments (which lasted 4 weeks) were then deployed into IBM SPSS statistical software package to run Paired T-tests at the alpha level of 0.05 (significance level).Based on the statistical results/outputs, it has been found out that the impact of the projects that were executed via robotic coding (i.e. parking sensor, light, light sensor and irrigation system) had a positive impact on the teacher candidates' knowledge in the fields of technology, content, pedagogy, pedagogical content, technological content and technological pedagogy.The difference between the results of the first test and the last test was found out to be statistically significant.