Investigation of spatial and seasonal variations of antropogenic and biogenic volatile organic carbons (VOCs) determined by thermal desorption GC-MS technique and contribution of biogenic VOCs to ozone concentrations at high altitude semi-rural site
Yüksek rakımlı yarı-kırsal bir alanda termal desorpsiyonlu GC-MS tekniği ile belirlenen antropojenik ve biyojenik uçucu organik karbonların (UOB'ler) alansal ve mevsimsel değişimlerinin ve biyojenik UOB'lerin ozon konsantrasyonlarına katkısının incelenmesi
  1. Tez No: 627100
  2. Yazar: MELİKE DÖRTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YENİSOY KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Atmosfer, uçucu organik bileşikler olarak adlandırılan bir grup kirletici içermektedir. Bu bileşikler arasından önde gelen bazıları çevre ve sağlık üzerine olumsuz etkileri nedeniyle çoğu çalışmada araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, toplam 70 adet uçucu organik bileşiğin (biyojenik ve/veya antropojenik kökenli) Bolu atmosferinde toplanması ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Pasif ve aktif örnekleme teknikleri uygulanmıştır. Pasif örnekleme çalışması kışın (28 Ocak 2017-12 Şubat 2017) 47 örnekleme noktasında ve yazın (7 Temmuz 2017-23 Temmuz 2017) 63 örnekleme noktasında gerçekleştirilmiştir. Aktif örnekleme tekniği ise üniversite kampüsündeki istasyonda, Nisan- Kasım 2017 arasındaki her ay için 68 adet bileşik; Ocak 2018 ve Nisan- Ağustos 2018 arasındaki her ay için 70 adet bileşik, günlük ve 6 saatlik periyotlarda toplanmıştır. Analizler termal desorpsiyonlu gaz kromotografisi kütle spektroskopisi sistemi kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar dünyadaki benzer çalışmalar ile kıyaslanmıştır. Bu bileşiklerin atmosferik derişimlerini tespit etmek kadar mekanizmalarını, atmosferik rollerini ve kaynaklarını tespit edebilmek de değerlidir. Bu amaçla, bileşiklerin zamana bağlı değişimleri, meteorolojik faktörler ile ilişkileri ve birbirleri arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Özellikle, uçucu organik bileşiklerin ozon oluşturma potansiyeli ve etkin faktörler araştırılmıştır. Kirletici dağılım haritaları oluşturulmuş ve böylece her bir bileşik için kaynak bölgeler belirlenmiştir. Kaynak paylaşımı çalışmaları ise Pozitif Matriks Faktorizasyonu ile yürütülmüştür. Çalışmalar bölgedeki en baskın uçucu organik bileşik kaynağının biyojenik kaynaklar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The ambient air contains a group of pollutants called volatile organic compounds. Some of them have been the subject of most of the research due to their negative effects on the environment and health. In this study, it was aimed to collect and evaluate a total of 70 volatile organic compounds (biogenic and anthropogenic origin) in Bolu atmosphere. Passive and active sampling techniques were performed. The passive sampling was carried out at 47 sampling points during the winter (28 January 2017 - 12 February 2017) and 63 sampling points in the summer (7 July 2017 - 23 July 2017). At our station in the university campus, 68 compounds for every month between April - November 2017; January 2018 and 70 compounds for every month between April - August 2018 were collected with active sampling in daily and 6-hour periods. Analyses were performed using a thermal desorption gas chromatography-mass spectroscopy system. The results have been compared with similar studies around the world. It is valuable to be able to identify the mechanisms, atmospheric roles and sources of these compounds as well as determine their atmospheric concentrations. For this purpose, the time-dependent changes of the compounds, their relations with meteorological factors and the correlations between each other were examined. Especially, the ozone formation potential of volatile organic compounds and the effective factors in the formation have been investigated. Pollutant distribution maps were plotted and thus, source regions were determined for each compound. Source apportionment was carried out with Positive Matrix Factorization. The studies had shown that biogenic sources were the predominant source for volatile organic compounds in the region.