İstanbul ili hava kalitesinin mekânsal ve mevsimsel değişimi
Spatial and seasonal variation of Istanbul air quality
  1. Tez No: 599398
  2. Yazar: SEDA ÖZGÜR OĞURTANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının amacı 2007 – 2017 yılları arasında, İstanbul ilinin havasındaki Karbon monoksit (CO), Kükürt dioksit (SO2), Partikül madde (PM2,5 ve PM10), Azot oksitler (NO, NO2 ve NOx) ile Ozon (O3) hava kirleticilerinin mekânsal ve mevsimsel değişimlerinin araştırılmasıdır. İstanbul ilinin hava kalitesine etkisi olabilecek hava kirleticilerine ait veriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası olmak üzere toplam 31 adet istasyonun verileri kullanılarak temin edilmiştir. Belirtilen hava kirleticilerinin aylık ve yıllık ortalamaları, minimum, maksimum seviyeleri ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is investigation of spatial and seasonal variations of air pollutants of Carbon monoxide (CO), Sulfur dioxide (SO2), Particulate matter (PM2,5 and PM10), Nitrogen oxides (NO, NO2, and NOx), and Ozone (O3) in the atmosphere of Istanbul between 2007 and 2017. Data on air pollutants that may have an impact on the air quality of the city of Istanbul were obtained from the Air Quality Monitoring Stations data from 31 stations on the Anatolian Side and the European Side. Monthly and annual averages, minimum, maximum levels and standard deviation values of the mentioned air pollutants were calculated.