Organik gübrelerin tarımda etkileşimlerinin vermikompost ve mikrobiyal gübreler kullanılarak araştırılması
Investigating the interactions of organic fertilizers in agriculture using vermicompost and microbial fertilizers
  1. Tez No: 627148
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmada fosfat çözücü bakteri (Pseudomonas spp. ESU1531), azot bağlayıcı bakteri (Bacillus subtilis ESU181) ve solucan gübresinin Yayla 010 domates, Iza buğdayı ve Gina fasulye çeşitleri üzerinde verim ve makro mikro element içerikleri üzerinde olan etkileşimleri araştırıldı. Araştırma Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Seralarında yürütüldü. Organik gübreler tesadüf parselleri faktöriyel deneme desenine göre sekiz deneme grubu ve üç tekerrürlü olarak uygulandı. Vermikompost gübresi, saksıların % 5 i (250gr) oranında ve PGPR (Plant Growth Promoting Rhizobacteria) gübreler de 10 ml/107 oranında organizma içerecek şekilde uygulandı. Sekiz hafta sonunda bitki gelişim kriterleri morfolojik olarak ölçüldü. Bunlar; Iza buğdayı için bitki boyu, kök uzunluğu, gövde çapı, başak uzunluğu/eni, kılçık uzunluğu, başakta tane sayısı, bayrak yaprak uzunluğu/genişliği, bayrak yaprak kın uzunluğu, ikinci yaprak uzunluğu/genişliği, çim kını uzunluğu ve kardeşlenme sayısı; Yayla 010 domates çeşidi için bitki boyu, gövde çapı, kök uzunluğu, yaprak sayısı, en büyük yaprak uzunluğu, en küçük yaprak uzunluğu, boğum arası uzunluğu; Gina fasulye çeşidi için ise bitki boyu, gövde çapı, kö kuzunluğu, en büyük yaprak uzunluğu gelişim kriterleri ve bitki yaş/kuru ağırlıklarıdır. Toprak ve bitki örneklerinde makro (P, K, Ca, Mg) and mikro (Fe, Mn, Zn, Cu) besin element içerikleri ve ayrıca bitki örneklerinde ağır metal içerikleri belirlendi. Her bir karakter ve elementin istatistiksel analizi; varyans analizi ve Duncan çoklu karşılaştırma testine göre Iza buğdayı, Yayla 010 domates ve Gina fasulyesi için % 5 önemlilik düzeyinde SPSS programı ile incelendi. Çalışmanın sonuçlarına göre organic gübrelerin, özellikle de bakteri uygulamalarının fasulye bitkisinin bakır (Cu) element içeriği hariç biyolojik verim ve besin içeriğini artırdığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
This study investigated the interactions of phosphate solubilizing bacteria (Pseudomonas spp. ESU1531), nitrogen fixing bacteria (Bacillus subtilis ESU181) and vermicompost fertilizers on yield and macro-micro element content on Yayla 010 tomato, Iza wheat and Gina bean cultivars. This study was carried outin the Municipality of Bolu, Directorate of Parks and Gardens' glasshouse.Organic fertilizers were applied according to a randomized plot factorial design, eight treatment and threereplicates. Vermicompost was used at 5 % ratio and Plant Growth Promoting Rhizobacteria (PGPR) fertilizers were used as 10 ml/107 rate organisms in each pot. After eight weeks, plant growth criteria's plant height, stem diameter, root length, spike length/width, awn length, grain numbers, flag leaf length/width, plantsheath length, second leaf length/width, coleoptiles length and number of tillers for Iza wheat; plant height, stem diameter, root length, leaf numbers, the biggest leaf length, the smallest leaf length, length of internodes for Yayla 010 tomato; plant height, stem diameter, root length, the biggest leaf length for Gina beanwere measured morphologically and macro (P, K, Ca, and Mg) and micro (Fe, Mn, Zn, and Cu) element contents of soil and plants and heavy metals in plants, fresh/dry weight of plants were analyzed.Variance analysis and Duncan multiple range test for each character and elementby SPSS program wasrun at 5 significance level for each crop. According to the results of the study organic fertilizers especially bacteria applications, significantly increased biological yield and nutrient contents in general except copper content in bean.