Avrupa Birliği kimliği ve güncel tehditler
Identity of European Union and current threats
- Tez No: 627161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN SAĞSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Uluslararası ilişkiler alanında kimlik tartışmaları uzun yıllardır varlığını sürdüren bir konu olagelmiştir. Birçok olaya yahut olguya kavramsal çerçeve olarak çizilen kimlik konusu Avrupa Birliği kimliğinin incelenmesinde de bir zemin oluşturmaktadır. Kümülatif bir birikimle günümüze kadar ulaşmayı başaran Avrupa Birliği, varlığının desteğini supranasyonel yapısından aldığını söylemek mümkündür. Uluslar üstü bir hüviyete sahip olan Avrupa Birliği, bunun sürdürülebilirliği açısından bazı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa'da ortak kimlik politikalarına dayalı birçok adım atılmıştır. Tarihsel birikimle destekli bu atılan adımlar, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ulusal egemenliklerinden ziyade, ulus-üstü bir kimlik inşa etme düşüncesi içerisinde olmuştur. Ancak 21. yüzyılla birlikte Avrupa Birliği'nin inşa edilen bu ulus-üstü yapısı, ulusal egemenlik anlayışına dayalı kimlikler karşısında bir devamlılık sınavı vermektedir. 21. yüzyılla birlikte dünya genelindeki paradigma değişiminden Avrupa Birliği de doğrudan etkilenen taraflardan birisi olmuştur. Birlik sınırları içerisindeki ülkelerde ulusal egemenlik anlayışı ön plana çıkarken, ulus-üstü Avrupa Birliği kimliğine olan aidiyet duygusu azalmıştır. Avrupa Birliği'ni tehdit eden terör eylemleri, Birlik içerisinde ekonomik krizden etkilenen ülkelerin varlığı ve Birlik ülkelerine yönelik artan yasadışı göç gibi konular başta olmak üzere ulusal kimlik düşüncesine sahip çıkmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışmanın amacı da Avrupa Birliği sınırları içinde artan ulusal kimlik bilincinin, Birlik'in muhteviyatı açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını incelemek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Identity debates in the field of international relations have been a subject that has existed for many years. The subject of identity, which is drawn as a conceptual framework for many events or cases, also constitutes a basis for examining the identity of the European Union. It is possible to say that the European Union, which has managed to reach to the present day with a cumulative accumulation, took its support from its supranational structure. The European Union, which has a transnational identity, faces some problems in terms of its sustainability. Since the second half of the 20th century, many steps have been taken in Europe based on common identity policies. These steps supported by historical accumulation were in the idea of building a supra-national identity rather than the national sovereignty of the member states of the European Union. However, with the 21st century, the supra-superstructure of the European Union has given a continuity test against the identities based on national sovereignty. In the 21st century, the European Union was one of the directly affected parties from the paradigm shift around the world. While the sense of national sovereignty comes to the fore in the countries within the borders of the Union, the sense of belonging to the identity of the supranational European Union has decreased. Terrorist acts that threaten the European Union have contributed to the idea of national identity, particularly the issues of the countries affected by the economic crisis and increased illegal immigration to the Union countries. The aim of this study is to examine the effects of increasing the national identity within the borders of the European Union with regard to the content of the Union.