Avrupa Birliği ve çokkültürlülük: Yunanistan'da Batı Trakya Türkleri örneği
European Union and multiculturalism: The case of Western Thrace Turks in Greece
  1. Tez No: 795494
  2. Yazar: BARIŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR ERKEM GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çokkültürlülük, küreselleşmeye ve modern kimlik kavramının gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan, farklılıkları bulunan bireylerin ya da grupların dezavantajlarından kurtularak adil bir şekilde kamusal alanda çoğunluk toplumuyla eşit şekilde varlıklarını devam ettirmelerini amaçlayan politika alanıdır. Kitle iletişim araçlarının gelişmesi ve de küresel çapta kullanımının yaygınlaşması sonucu günümüzün en popüler kavramlarından biri haline gelen çokkültürlülük dünya çapında pek çok ülke tarafından kabul edildiği gibi farklılıkları bulunan birçok ulusun entegrasyonuyla birlikte bütünleşik Avrupa ve Avrupalılık kimliği oluşturmayı amaçlayan Avrupa Birliği tarafından da üye devletlerin tam uyum sağlaması adına etkin politika aracı olarak kullanılmıştır. AB üyesi her devletin AB'nin teşvik ettiği çokkültürlü politikalara yaklaşımı birbirinden farklıdır. Bu nedenle çokkültürlü politikaların azınlıkların üzerindeki etkileri de her üye devlette farklılık göstermektedir. Literatür taramasıyla hazırlanan bu çalışmada AB çokkültürlülüğün üye devletler üzerindeki etkisinin tespiti için örnek ülke olarak Yunanistan ele alınmış ve Yunanistan'ın AB çokkültürlülük politikalarına karşı yaklaşımı ve de teorinin Batı Trakya Türkleri sorun alanı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çokkültürlülük, ortaya çıktığı konjonktürel yapı, argümanları, tanınma talepleri ve çokkültürlülüğe yöneltilen eleştiriler kapsamında ele alınarak teorinin ne olduğu ve ne talep ettiği açıklanacaktır. İkinci bölümde, AB çokkültürlülüğünün gelişimi, AB'deki azınlık haklarının gelişim süreci üzerinden incelenecek ve ardından teorinin kendi içerisindeki tartışmalı konuları, AB'nin yetki kısıtlığı ve üye devletlerin çokkültürlülüğe karşı tutumundan hareketle AB çokkültürlülüğün güncel durumuna dair elde edilen bulgular ortaya konulacaktır. Üçüncü ve son bölümde ise ilk olarak Batı Trakya Türk azınlığı meselesinin tarihsel süreci kronolojik biçimde incelenerek sorunun ortaya çıkışı ve niteliği açıklanacaktır. Daha sonra elde edilen bulgular ve Batı Trakya Türk azınlığının sorun alanları üzerinden Yunanistan'ın AB çokkültürlülüğüne karşı yaklaşımı incelenerek çokkültürlülüğün Batı Trakya Türkleri sorun alanı üzerindeki etkileri ortaya konulacaktır. Bu çalışmanın nihai hedefi Avrupa Birliği tarafından uygulanan çokkültürlülük politikalarının Batı Trakya Türk azınlığının sorun alanlarını çözüme kavuşturmakta kullanılabilecek bir araç olup olmadığını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is a policy area that aims to enable individuals or groups with differences to continue their existence in the public sphere on an equal footing with the majority society, by overcoming the disadvantages of globalization and the development of modern identity. As a result of the development and widespread use of mass communication tools on a global scale, multiculturalism has become one of the most popular concepts of our time. It is accepted by many countries around the world, and it is also used by the European Union as an effective policy tool to ensure full compliance of member states in order to create a united Europe and European identity with the integration of many nations with diverse backgrounds. The approach of each member state of the EU towards incentivized multicultural policies varies, and as a result, the effects on minorities also differ. In this study, which was prepared using the literature review, Greece was taken as an example country to determine the effect of the EU's multiculturalism on its member states. The approach of Greece to the EU's multiculturalism policies and the effect of the theory on the Western Thrace Turks problem area were also examined. The study consists of three main sections. The first section will explain the theory of multiculturalism, including its contextual structure, arguments, recognition claims, and criticisms, by discussing what it is and what it demands. In the second section, the development of EU multiculturalism will be examined through the process of minority rights development in the EU, and then the controversial issues within the theory, the limited competences of the EU and the attitudes of member states towards multiculturalism will be presented based on the findings on the current status of EU multiculturalism. In the third and final section, the historical process of the Western Thrace Turkish minority issue will be examined chronologically to explain the emergence and nature of the problem. Then, the effects of multiculturalism on the Western Thrace Turkish minority issue will be determined by examining Greece's approach to EU multiculturalism based on the findings and problems of the Western Thrace Turkish minority. The ultimate goal of this study is to determine whether the multicultural policies implemented by the European Union can be utilized as a tool for resolving the problematic areas of the Western Thrace Turkish minority.