Argümantasyona dayalı öğrenme yönteminin 6. sınıf öğrencilerinin epistemolojik inançlarına ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of argumantation method on 6th grade students' epistemological beliefs and academic achievement
  1. Tez No: 627179
  2. Yazar: SEHER YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP BAHÇİVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, argümantasyona dayalı öğrenme yönteminin 6. sınıf öğrencilerinin“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesindeki akademik başarılarına ve epistemolojik inançlarına olan etkisini tespit etmektir. Araştırmada karma modellerden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Araştırma, Bolu ili Merkez ilçesine bağlı bir ortaokulda uygun örnekleme yöntemine göre seçilen 6. sınıfta öğrenim gören toplam 37 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada kontrol grubu ile mevcut öğretim programına yönelik, deney grubunda ise argümantasyona dayalı öğrenme yöntemine yönelik dersler 6 hafta boyunca işlenmiştir. Nicel veriler“Epistemolojik İnanç Ölçeği”ve“Akademik Başarı Testi”kullanılarak elde edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubunda uygulanan argümantasyona dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin epistemolojik inançları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ancak deney grubunda uygulanan argümantasyona dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Nitel veriler incelendiğinde genel olarak nicel verilerden elde edilen epistemolojik inanç düzeylerine uygun yönde ifadelerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of argumentation-based learning method on 6th grade students' epistemological beliefs and academic achievement in the“Systems in Our Body”unit. Explanatory sequential design from mixed models was used in the study. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. In the qualitative dimension, semi-structured interviews were used. The research was conducted with a total of 37 6th grade students who were selected according to the convenience sampling method in a secondary school in the central district of Bolu province. In the study, the control group was taught with the methods of the current curriculum and the experimental group was taught with the argumentation-based learning method for 6 weeks. Quantitative data were obtained using the“Epistemological Belief Scale”and“Academic Achievement Test”. Qualitative data were obtained through semi-structured interviews. As a result of the study, it was seen that the argumentation-based learning method applied in the experimental group had a positive effect on students' epistemological beliefs. However, it was observed that the argumentation-based learning method applied in the experimental group had no effect on students' academic achievement. When the qualitative data were analyzed, they generally made statements in accordance with the epistemological belief levels obtained from the quantitative data.