Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nde edatlar (I. cilt)
Particles in Evliyâ Çelebi's Seyahatnâme (V. I)
- Tez No: 627189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Edatlar Türkçe dil bilgisi çalışmalarının tartışmalı konulardandır. Kapsamı, işlevi, tasnifi uzun yıllardan beri hep tartışma konusu olmuştur. Son yıllarda edatlar üzerindeki çalışmalara ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada Seyahatnâme'nin birinci cildinde yer alan edatlar etimolojik, morfolojik, semantik açıdan incelenmiştir. Edatların taranmasında ve tasnifinde büyük oranda Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu'nun“Türk Dilinde Edatlar”adlı eserinden yararlanılmıştır. Günümüzdeki çalışmalarda ayrı başlıklar altında ele alınan bağlama edatları ve ünlemler, çalışmamızda edatlarla anlamsal benzerlikleri yönüyle aynı başlık altında ele alınmıştır. Bu çalışma; Giriş, Seyahatnâme'de Edatlar, Edat İşlevli Ekler, Sonuç ve Dizin bölümlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prepositions are one of the controversial topics in Turkish grammar studies. Its scope, function and classification have been the subject of debate for many years. In recent years, there has been an increasing interest in studies on prepositions. In this study, the prepositions in the first volume of Seyahatnâme were analyzed in terms of etymology, morphology and semantics. In the scanning and classification of prepositions, Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu's work named“Türk Dilinde Edatlar”was used to a large extent. Conjunctions and exclamations, which are handled under separate headings in today's studies, are discussed under the same title in terms of their semantic similarities with prepositions. This work consists of Introduction, Prepositions in Seyahatnâme, Suffixes with Preposition Functions, Conclusion, Index.