Ortaokul müdürlerinin kullandıkları etkileme taktikleri ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the influence tactics used by secondary school principals and teachers' organizational trust levels
  1. Tez No: 627191
  2. Yazar: SERDAR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul müdürlerinin kullandıkları etkileme taktikleri ile öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Bolu ili merkez ilçede bulunan kamu ve özel ortaokullarında görev yapan 780 ortaokul öğretmeni oluşturmuş olup 432 öğretmenden katılım sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmenlerin demografik özelliklerini belirleyebilmek için kişisel bilgi formu, Yukl, Seifert ve Chavez (2008) tarafından geliştirilen ve Gözü (2012) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Etkileme Taktikleri Ölçeği”, Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen“Örgütsel Güven Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Sperman Rho korelasyonu ve basit doğrusal Regresyon analizi testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğretmenlerin okul müdürlerinin kullandıkları etkileme taktiklerine yönelik algılarının; kişisel yakınlığı kullanma, karşılık verme, başkaları ile koalisyon kurma ve baskı yapma taktiklerini çok nadir kullandıkları, kurallara uygunluk, akıl yoluyla ikna, iş birliği yapma, takdir etme, istişarede bulunma, teşvik edici talepte bulunma ve bilgilendirme taktiklerini ise zaman zaman kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel güvene yönelik öğretmen algılarının ise çalışanlara duyarlılık, yöneticiye güven, yeniliğe açıklık ve iletişim ortamı alt boyutları ile ölçek genelinde orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Etkileme taktiklerine ve örgütsel güvene yönelik öğretmen algılarının bazı demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği sonucu bulunmuştur. Öğretmenlerin etkileme taktikleri ölçeği ve örgütsel güven ölçeğine yönelik algıları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Ayrıca etkileme taktiklerinin anlamlı biçimde örgütsel güveni yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the influence tactics used by secondary school principals and the organizational trust levels of teachers. A correlational survey model was used in the study. The study universe of the research consisted of 780 secondary school teachers working at public and private secondary schools in the central district of Bolu province in the 2020-2021 academic year, and answers were provided from 432 teachers. As a data collection tool in the research; personal information form to determine the demographic characteristics of teachers,“Influence Tactics Scale”developed by Yukl, Seifert and Chavez (2008) and adapted to Turkish by Gözü (2012) and“Organizational Trust Scale”developed by Yılmaz (2005) were used. Frequency, percentage, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Sperman Rho correlation and simple linear regression analysis tests were used in the analysis of the data. According to the result of the research; teachers' perceptions of the influencing tactics used by school principals; It has been concluded that they very rarely use the tactics of personal appeals, exchange, forming a coalition with others, pressure, and they occasionally use the tactics of legitimating, rational persuasion, collaboration, ıngratiation, consulting, ınspirational appeals, apprising. It has been determined that teachers' perceptions of organizational trust are at a moderate level across the scale, with sub-dimensions of sensitivity to employees, trust in managers, openness to innovation and communication environment. Teachers' perceptions of influencing tactics and organizational trust different statistically according to some demographic characteristics. It was observed that there was a moderately significant positive relationship between teachers' perceptions of the Influence Tactics Scale and the Organizational Trust Scale. In addition, it was concluded that influencing tactics significantly predicted organizational trust.