Acil servise el travması ile başvuran hastalarınağrı yönetiminin geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pain management in patients presenting to the emergency department with hand trauma
  1. Tez No: 891235
  2. Yazar: MUTLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç: Bu araştırmanın amacı, acil servise el yaralanması ile başvuran ve Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi konsültasyonu gerektiren hastaların ağrı yönetim yaklaşımlarını retrospektif olarak değerlendirerek; diklofenak, tramadol ve fentanil içeren çeşitli analjezik protokollerin etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya Mayıs 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Acil Servisine el travması ile başvuran diklofenak, tramadol ve fentanil tedavisi alan hastalar dahil edildi. Hastalar uygulanan tedaviye göre Diklofenak, Diklofenak + Tramadol, Diklofenak + Fentanil olmak üzere üç farklı gruba ayrıldı. Hastalara bu tedavi kombinasyonları uygulandıktan sonra hastaların, başvurudan sonra 10.-20.-30.-60. dakika ağrı düzeyleri Vizüel Analog Skala (VAS) skorları ölçülerek, tedaviye yanıtları ve hastaların demografik verileri değerlendirildi. Ayrıca hastalar yaralanma seviyeleri (parmak, el, bilek) ve travma türüne (fraktür, tendon hasarı, amputasyon, yumuşak doku kaybı) göre de gruplandırılarak, tedavi kombinasyonları uygulandıktan sonra hastaların, başvurudan sonra 10.-20.-30.-60. dakika VAS skorları ölçülerek ağrı düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The aim of this study is to retrospectively evaluate pain management approaches in patients who presented to the emergency department with hand injuries requiring Plastic and Reconstructive Surgery consultation, comparing the efficacy of various analgesic protocols containing diclofenac, tramadol, and fentanyl. Method: This study included patients who presented to the Emergency Department of Karadeniz Technical University with hand trauma and received treatment with diclofenac, tramadol, or fentanyl between May 2023 and May 2024. The patients were divided into three different groups according to the treatment administered: Diclofenac, Diclofenac + Tramadol, and Diclofenac + Fentanyl After administering these treatment combinations, the patients' pain levels were assessed at the 10th, 20th, 30th, and 60th minutes following their arrival using Visual Analog Scale (VAS) scores, and their responses to treatment, along with their demographic data, were evaluated. Additionally, the patients were grouped based on the level of injury (finger, hand, wrist) and the type of trauma (fracture, tendon damage, amputation, soft tissue loss). Their pain levels were compared by measuring VAS scores at the 10th, 20th, 30th, 60th minutes after the treatment combinations were administered.